Co na to Vatikán?

                                    10. 4. 2019

Fengxiamg: 200 věřících proti 600 policistů, kteří chtějí zbořit mariánskou svatyni vMujiaping

Od včerejška stráží věřící chrám, který se nachází v okrsku Taibai, hornaté, velmi chudé oblasti. Úřady požadují, aby se celá diecéze dala zapsat do vlasteneckého sdružení. Věřící žádají všechny křesťany o modlitbu za záchranu svatyně a záchranu národa.

Nejméně 600 vládních úředníků a policistů se dostavilo k mariánské svatyni v Mujiaping aby ji zbořili. Je to ve stejné diecézi, kde 4. dubna zbořily úřady kostel v Qianyang. Již včera věřící vyhlásili pohotovost a shromáždili se na schodišti, aby bránili svatyni. »Jsme připraveni položit svůj život«, řekl jeden z nich. Počet policistů a úředníků trojnásobný a pro věřící bude obtížné je zadržet. Mariánská svatyně se nachází v hornaté krajině s velmi chudobnou populací. Kostel sám je zasvěcen Božskému Srdci Ježíšovu, ale lid je zvyklý přicházet sem na pouť k soše Panny Marie v blízkosti svatyně.

Policie chce zbořit svatyni a historickou bránu, od které vede široké schodiště ke svatyni a soše Panny Marie, která přitahuje poutníky.

V dalších dnech mají úřady v plánu zbořit jiné tři svatyně. Násilí má za cíl přinutit kněze a biskupy, aby vstoupili do vlastenecké společnosti pod kontrolou komunistické strany. „Jestliže se nezapíšete, zbouráme všechno“, řekl jim funkcionář.

Diecéze Fengxiang vedená biskupem Luca Li Jingfeng má zvláštní charakter: je to jediná diecéze, kde věřící ani biskup nejsou zapsáni do vlasteneckého sdružení.

Chiesa e postconcilio podle AsiaNews