Podle stanoviska Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) je žlutý moučný červ bílkovinou a bezpečnou potravinou, jen varuje spotřebitele před alergenními riziky. Komercializace je nyní užší. Výrobci potravin na bázi hmyzu se radují. A „zelená revoluce“ prosazovaná von der Leyen a společníky pokračuje.
Mealworms jsou bezpečné pro lidskou spotřebu, Evropa přináší udržitelné bílkoviny na stůl s Green Deal. Budeme připraveni se vzdát bifteku?? Podle nového stanoviska Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejněného ve středu 13. ledna jsou moučníky z červů skvělé k jídlu a pomohou snížit dopad chovu dobytka a ovcí a odlesňování na životní prostředí. Žlutý moučný červ, ať už jako celý sušený hmyz nebo ve formě prášku, je vynikající výživnou bílkovinou.
Zelená přichází po podání žádosti v roce 2018 francouzskou společností EAP Group Agronutris. Přestože potraviny na bázi hmyzu byly doposud specializovaným produktem, velcí zastánci zelené ideologie je považují za velmi slibné řešení výzev udržitelnosti, které nabízí udržitelný zdroj bílkovin a lze jej pěstovat s minimálními zdroji. Hmyz je dobrý, zelený, podpůrný a bezpečný. Evropská agentura samozřejmě říká, že je nutné hodnotit a varovat spotřebitele před jakýmikoli alergenními riziky, ale faktem zůstává, že čelíme „nezbytnému kroku“ v regulaci nových potravin.
Prezident of Piattaforma mezinárodních potravin a krmiv z hmyzu (I piff), Antoine Hubert popsal „důležitý milník směrem k širší komercializaci jedlého hmyzu v EU“ a ujistil, že „výrobci hmyzu vyvinuli důkladné důkazy, které pomohou zmírnit alergenní rizika“. Odvaha, nová politicky korektní a oddaná „Matce Zemi“, všichni chceme hmyzožravce. Nové předpisy EU by měly těmto výrobkům připravit cestu, takže se možná budou muset změnit i evropské stravovací návyky. „Hodnocení EFSA týkající se bezpečnosti hmyzu a produktů jako nových potravin jsou důležitým příspěvkem k inovacím v tomto odvětví“.
Toto stanovisko, poslední z dlouhé řady, bude sloužit jako základ pro nadcházející rozhodnutí o schválení marketingu. Komise nyní musí předložit stálému výboru návrh výkonného aktu, kterým se povoluje uvedení na trh všech evropských zemí do sedmi měsíců. Producenti bílkovinového hmyzu pro potraviny věří, že to vše bude možné v první polovině roku 2021. Není jasné, kolik lidí se kromě následovníků Grety třese, aby si mohli v restauraci objednat červivý chléb nebo hmyzí párky.
Vzhledem k tomu už od začátku roku 2019 mají zákazníci německého řetězce supermarketů Kaufland na výběr mezi česnekem a bylinnou příchutí moučných červů či buvola s červy, zakysanou smetanou a cibulí. Podle průzkumu který v loňském roce provedl producent veganských potravin Veganz, 41,6% z 24 000 dotázaných uvedlo, že budou jíst hmyz, pokud bude správně připraven. Německá výzkumná firma Civey však dospěla k závěru, že 70% respondentů potraviny z hmyzu kategoricky odmítlo a pouze jeden z pěti uvažoval o jejich vyzkoušení. Všichni jsou to populisté a retrográdní identitaristé, kteří mají být převychováni?
Evropská komise a výrobci potravin na bázi hmyzu jsou tímto novým hmyzožravým trendem tak nadšeni, že již propagují studie a spotřebu produktů založených na cvrčcích. Jíst cvrčky by pomohlo podpořit růst prospěšných střevních bakterií a může také snížit záněty v těle, říká evropský výzkum. Mantra bude stále silnější a tíživější: hmyz je důležitou odpovědí na potravinové požadavky devíti miliard lidí, kteří v roce 2050 mají obývat planetu Zemi. Pokud chceme i nadále mít děti a starat se o nemocné a staré lidi, musíme jíst více hmyzu a méně savců. Vyžaduje to ekologická a klimatická rovnováha. Výstražní agenti již pracují: situace je neudržitelná, chov savců na maso je obrovskou zátěží pro životní prostředí, výroba krmiv pro zvířata vyžaduje hodně půdy a vody… a hmyz je tedy jedinou slibnou možností.
Ve skutečnosti byla v evropské strategii pro ekologicky udržitelný rozvoj farem („Farm to Fork“) krmiva na bázi hmyzu pro chov krav, prasat, kuřat a ovcí již povolena. „Aby se snížil dopad živočišné výroby na životní prostředí a podnebí, Komise usnadní uvádění na trh inovativních doplňkových látek, které pomáhají snižovat uhlíkovou stopu, znečištění vody a ovzduší a emise metanu ze zvířat“. Koneckonců, hmyz patří mezi protagonisty vytváření cirkulační ekonomiky, zejména prostřednictvím upcyklace, tj. opětovného použití starých potravin (hniloba a odpad), aby se z nich staly cenné suroviny pro zemědělsko-potravinářské řetězce. Až třetina dnes produkovaného potravinového odpadu, což je přibližně 20 milionů tun, by mohla být vhodná pro použití při chovu hmyzu.
Stručně řečeno, není nic úctyhodnějšího k životnímu prostředí a v souladu s novou zelenou ideologií (která zajala srdce bruselských institucí) než potravinoví červi. Po zrušení křesťanské tradice a roubíků v našem svědomí, chceme nyní vstoupit do našich kuchyní a ovládat jídlo?
Ursula von der Leyen to zopakovala na summitu „Jedna planeta“ v Paříži loni 13. ledna: „Evropa chce být první třídou“ v nové zelené politice a agroekologii, zemědělská politika má být kompatibilní se „Zelenou dohodou“. Překonáme to, půjdeme třeba do vězení s růžencem v jedné ruce a „Renzovými kapouny“ v druhé…
Lucca Vollonté, Nuova Bussola Quotidiana