Boj o ameickou pevnost

Biskupové USA jsou dnes v církvi velmi významným faktorem, protože zde existují dobře organizovaná společenství, která nehodlají kapitulovat před duchem času. Nebojí se panujícího kulturního boje, kterého se Bergoglio tak rád straní. Spolek kolem sv. Marty vidí v USA odpor proti kurzu Bergoglio. Bergogliovo okolí a v něm především Antonio Spadaro a jeho Civiltà Cattolica již dva roky troubí k boji za tzv. „náboženská práva“, ať už katolická nebo protestantská – proti silám, které podporovaly zvolení prezidenta Trumpa a které jsou pokládány za vnitrocírkevní odpor proti papeži Františkovi.

Hlavní papežova zbraň jsou jmenování na vedoucí místa v církvi, na biskupské stolce a do kardinálského sboru, který patří k významnému aspektu současného pontifikátu, více než tomu bylo u předchůdců. Příkladem je jmenování Blase Cupicha, kdysi bezvýznamného progresivisty v malé diecézi Spokan, na tradičně nejvýznamnější americký biskupský stolec v Chicagu a brzy nato také jmenování kardinálem. Cupich patřil k posledním protekcím zkrachovalého kardinála McCarricka. Nyní se Bergoglio snaží otupit v USA odpor proti „kultuře smrti“. Tento boj se výrazně projevil na podzimním zasedání biskupské konference USA.

Bergogliova loutka Cupich se snažil s použitím Františkova Gaudete et exsultate zatlačit do pozadí otázku ochrany života barvitým líčením bídy, opuštěnosti a nespravenosti ve světě, jakoby pozice bezbranných masově vražděných nenarozených i novorozených nebyla tím nejkřiklavějším případem nespravedlnosti a lidské bezohlednosti a nemravnosti jen proto, že Bergoglio nezařadil kulturu smrti do svých priorit. Sekundoval mu McElroy, rovněž Bergogliem jmenovaný biskup ze San Diega, který vraždění dětí nepokládá za předmět sociální nauky církve. To, co se neshoduje s učením Bergoglia, nemůže být podle McElroye nikdy prioritou. Arcibiskup Chaput na to reagoval otázkou, jak může odvěká nauka církve odporovat „nauce současného papeže“.

Při závěrečném hlasování 143 biskupů potvrdilo dosavadní trend a jen 69 bylo těch, kteří se vyslovili proti.

Díky Bohu, že biskupská konference takto hlasovala pro prvořadou svatost nenarozeného života. Je však smutné, že je 69 hlasů Ne! Tak komentoval výsledek biskup Strickland na twitteru.

Tato většina je jednoznačná, a i když Františkova černá bota zůstává trčet ve dveřích, jen tak lehce a rychle se tento poměr hlasů nezmění.

Podle Katholisches