Zemmour: Poslední šance pro Francii

Éric Zemmour: Poslední šance Francie na přežití?

Paříž, 18. prosince 2021. Alžírská fotbalová reprezentace vyhrála Arabský pohár v Kataru. Desetitisíce alžírských fanoušků, mávajících alžírskými vlajkami, spěchají na pařížskou Champs-Élysées. Výlohy jsou zničené. Nepokoje trvaly až do západu slunce. Hesla jako: „Ať žije Alžírsko“, „Při Alláhu, Koránu“ a dokonce „Fanc ** nebo Francie! “ a „Kurva, Zemmour!“ Policie má nařízeno nezasahovat, ale přesto je napadána.

Další den Jean Messiha, bývalý člen [Marine Le Pen] Rassemblement National Party , v televizi poznamená: „Velké nahrazení a etnická nenávist, můžeme je vidět.“

Éric Zemmour, židovský kandidát na francouzského prezidenta, nekomentuje a omezuje se na konstatování v rozhovoru: „Scény, které se staly smutně banálními“.

O deset dní dříve, 8. prosince, byl v Nanterre, pár mil východně od Paříže, katolický průvod organizovaný k oslavě svátku Neposkvrněného početí napaden mladými muslimy, kteří křičeli urážky a výhrůžky [ zde ]. Katolíci byli nazýváni kuffar (“nevěřící”). “ Vale [přísahám] na Korán, podřízneme ti hrdlo,“ zakřičel mladý muž na kněze a pak na něj plivl. „Toto je země Alláha,“ křičeli ostatní, „jdi pryč“. Podobné incidenty jsou ve Francii běžné. A v nedávné minulosti byli ještě násilnější. Francie je jedinou zemí v Evropě, kde byl učitel sťat na ulici řeznickým nožem [ zde] protože ho student obvinil z neúcty k islámskému prorokovi Mohamedovi. Francie je také jedinou zemí starého kontinentu, kde byl v kostele zavražděn kněz při celebrování mše [ zde ]. V době po druhé světové válce byla Francie jediným evropským státem, ve kterém byly židovské děti zabíjeny na dvoře židovské školy. Francie má také největší počet „ no-go zón “ (více než 750) v Evropě.

Francie je dnes zemí, kde jsou křesťané a Židé uráženi a napadáni tak často, že noviny o incidentech informují pouze v případě, že je někdo zabit nebo zraněn.

Francouzské „ no-go zóny “ by se měly nazývat „ zóny šaría “. Vládnou jim radikální imámové a muslimské gangy, které se živí krádežemi a pašováním drog. Přestože většina obyvatel jsou francouzští občané, mnozí se nedefinují jako Francouzi, ale jako občané zemí Blízkého východu, ze kterých pocházejí. Neakceptují žádnou židovskou nebo křesťanskou přítomnost a většina Židů a křesťanů, kteří tam žili, odešla před lety žít jinam. Policie do těchto prostor nevjíždí a úřady dokonce vstup hasičů a sanitek považují za nebezpečný.

Po dobu nejméně čtyř desetiletí se po sobě jdoucí francouzské vlády vyhýbaly mluvení o situaci nebo tvrdily, že problémem je chudoba, kterou lze vyřešit sociálními dávkami nebo vysíláním psychologů a sociologů. Ale situace se jen zhoršila. Odpovědní se vyhýbají mluvení o islámu nebo tvrdí, že islám „má své místo“ ve Francii a nyní je „francouzským náboženstvím“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že chce udělat víc než jeho předchůdci, a slíbil, že bude bojovat proti tomu, co nazývá „islámským separatismem“. Macron říká, že všechny problémy pocházejí od hrstky islamistů, které nazval stoupenci „radikálních hnutí nesouvisejících s islámem“, a kteří byli podněcováni k tomu, aby žili odděleně od ostatních Francouzů nebezpečnými výtržníky, kteří zrazují muslimskou víru. Macron proto nadále odmítá řešit cokoli, co je považováno za „nevhodné“.

Podle průzkumu zveřejněného v září 2020 74 procent francouzských muslimů mladších 25 let uvedlo, že zákony islámu jsou důležitější než zákony Francouzské republiky. Další průzkum zveřejněný o dva měsíce později zjistil, že 57 procent francouzských muslimů mladších 25 let chce žít podle islámské šaríe .

Průzkumy také ukázaly, že muslimské gangy žijící v „ no-go zónách “ a zapojené do obchodu s drogami také provádějí krádeže a rabování nemuslimských podniků v blízkosti těchto oblastí. Bezpráví nutí tyto nemuslimy prodávat svá aktiva muslimům, kteří neriskují ani rabování, ani hrozby. Členové gangu tvrdí, že když kradou a drancují, pouze „berou džizju “, islámskou „ochrannou“ daň uplatňovanou na nemuslimy na územích, která se řídí islámským právem.

Po léta byli ti, kdo se odvážili o situaci otevřeně mluvit, před soudem, obviněni protirasistickými organizacemi z „islamofobního rasismu“ a poté odsouzeni k vysokým pokutám. Před deseti lety, v roce 2011, vydal spisovatel Renaud Camus knihu Le grand remplacement ( Velká náhrada ), v níž se uvádí, že muslimská civilizace nahrazuje francouzskou a že toto nahrazení bylo pro nemuslimy doprovázeno násilím. a nedostatek bezpečnosti. Camus nezaplatil jen pokuty. Už nebyl zván do rozhlasu ani televize a všechna francouzská nakladatelství řekla, že už nebudou vydávat jeho knihy. Nyní Camus sám vydává.

Další autor a novinář, Éric Zemmour,  napsal totéž a byl často odsouzen, také za „islamofobní rasismus“, k vysokým pokutám. Jeho knihy však byly bestsellery a talk show , které ho zvaly, byly velmi úspěšné, což ho chránilo. Rozhlasové a televizní stanice a noviny, které publikovaly jeho názory, ho nevyhodily.

To je kontext, ve kterém je třeba chápat Zemmourovo rozhodnutí kandidovat na francouzského prezidenta.

Kniha La France n’a pas dit son dernier mot („Francie neřekla své poslední slovo“), kniha vydaná Zemmourem v září 2021, hovoří o jeho neuspokojivých rozhovorech s francouzskými politickými vůdci. Nikdo nezpochybňoval ani slovo, které napsal. Pořádal setkání po celé zemi, aby vysvětlil, co si myslí, že je třeba udělat, a 30. listopadu oznámil svou prezidentskou kandidaturu a zveřejnil video na YouTube.

To, co řekl Zemmour, ostře kontrastovalo s tím, co říkali jeho konkurenti. Zemmour se nesnažil potěšit nebo minimalizovat žádná fakta. Mluvil o zničení Francie slovy:

„Francie již není Francií a každý to vidí. (…) Třetí svět naší země a našeho lidu ochuzuje, jak se rozpadá, ruinuje jako bouře.“

Poukázal na nedostatek odvahy francouzských politiků:

„Viděl jsem, že žádný politik neměl odvahu zachránit naši zemi před tragickým osudem, který ji čeká. Viděl jsem, že všichni tito údajní profesionálové byli především bezmocní.“

Zemmour vysvětlil své rozhodnutí:

„Rozhodl jsem se požádat o váš hlas, abych se stal vaším prezidentem republiky, aby naše děti a naši vnuci nepoznali barbarství. Aby naše dcery nebyly zahalené a naše děti nebyly nuceny se podřizovat.“

Zemmour vytvořil politickou stranu a nazval ji Reconquête, kterou někteří považovali za odkaz na Reconquistu , znovudobytí Španělska křesťany po staletích muslimské okupace.

Na několik týdnů se mu dařilo postavit otázku přežití Francie a její civilizace do centra každé debaty. Kdykoli ho média vyzvala, aby promluvil, neúnavně opakoval, že je ohroženo přežití Francie a že volby v roce 2022 mohou být poslední šancí na záchranu země. Hovořil o riziku občanské války: „Nechci, aby se Francie stala rozsáhlým Libanonem,“ řekl.

Ostatní kandidáti na Elysée pak byli nuceni se ptát sami sebe na stejné otázky, které položil on, ale bez odpovědi. Marine Le Penová, vůdkyně Rassemblement National, řekla, že Zemmour je příliš pesimistický a rozdělil Francouze. Valerie Pecresse, kandidátka umírněné pravicové strany Les Républicains řekla pouze to, že „Éric Zemmour je komplicem extrémní pravice. Patřím k pravici, která postavila hráz proti extrémní pravici“. Levicoví kandidáti zcela odmítli odpovědět a tvrdili, že Zemmour je „fašista“.

Dokonce i hlavní francouzská média, která pozvala Zemmoura, se musela ptát na stejné otázky, které kladl on, a téměř všichni ho považovali za přehnaného, ​​posedlého a tvrdili, že Francii nehrozí nebezpečí.

Dnes francouzské „antirasistické“ a muslimské organizace nadále definují Zemmoura jako rasistu. Francis Kalifat, prezident Conseil représentatif des institutions juives de France (Crif), prohlásil, že žádní Židé by neměli hlasovat pro Zemmoura, a Yonathan Arfi, viceprezident CRIF, napsal: „Jako Židé zjevně nejsme zodpovědní za to, co říká Éric Zemmour. … Ale máme odpovědnost bránit tomu, co řekl. Haim Korsia, hlavní francouzský rabín, dokonce prohlásil, že Zemmour, který si říká „berberský Žid“, je „antisemita“.

Prezident Macron o Zemmourovi nikdy nemluví, ale členové vlády a vůdci La République en Marche , strany vytvořené Macronem v roce 2017, tak činí, a to silnými slovy. Ministr zdravotnictví Olivier Veran řekl, že „Éric Zemmour ztělesňuje odmítání, rasismus a xenofobii“ a je v „permanentním stavu deliria“. Podle bývalého ministra vnitra Christopha Castanera Zemmour „každý den uráží francouzský lid“.

Prezidentské volby ve Francii probíhají dvoukolově. V prvním kole je mnoho kandidátů: pro francouzské prezidentské volby v roce 2022 je oficiálně 24 kandidátů, z nichž většina získá 1–2 procenta hlasů. Ve druhém kole se utkají pouze dva hlavní kandidáti.

Dokud Zemmour neoznámil svou kandidaturu, průzkumy naznačovaly, že prezident Macron se ve druhém kole střetne s Marine Le Penovou a snadno vyhraje. Jeho otec Jean-Marie Le Pen byl opakovaně usvědčen z antisemitských komentářů. I když se ze všech sil snažila dokázat, že je úplně jiná než její otec a vůbec není antisemitská, stále nosí své příjmení, což se zdá být nepřekonatelný handicap. Ve snaze změnit svou image Le Penová také zmírnila své postoje, zjevně bezvýsledně.


Od září do poloviny prosince 2021 průzkumy ukázaly, že ve druhém kole voleb by mohl být Zemmour velmi dobře Macronovým soupeřem. Od poloviny prosince se ale průzkumy změnily a Marine Le Penová, Valerie Pecresseová a Éric Zemmour jsou nerozhodní. Je tedy možné, že by se Le Penová mohla dostat do druhého kola. Pokud se tak stane, výsledek bude stejný, jaký se očekával před Zemmourovou kandidaturou, a Macron bude znovu zvolen. Pokud se Valerie Pecresse dostane do druhého kola, bude znovu zvolena i Macron: její pozice se blíží Macronovi, což znamená, že voliči, kteří chtějí konzervativnější politiku, ji pravděpodobně volit nebudou. „Valerie Pecresse sdílí stejné myšlenky jako Emmanuel Macron a není schopna ho porazit,“ Prohlásil to 10. ledna místopředseda strany Guillaume Peltier. „Pouze Éric Zemmour má šanci“ . Den předtím, 9. ledna, Peltier opustil Les Républicains, aby se připojil ke kampani Zemmour.

Pokud se Zemmour dostane do druhého kola, Macron má stále velkou šanci na znovuzvolení. Macron podněcuje strach z Covid-19. Pravidla uvalená na francouzské obyvatelstvo jsou stále extrémně přísná. Francie je ve stavu „zdravotní nouze“ a policie, která zajišťuje dodržování zákonů, má rozsáhlé kontrolní pravomoci. Je připraven očkovací pas: do baru, restaurace, kina nebo vlakem mohou jen lidé, kteří absolvovali očkovací cyklus. Policie může požádat o očkovací pasy a doklady totožnosti kdekoli kromě domova. Pandemii a počtu případů jsou každý den věnovány titulní stránky novin. Lidé přijatí do nemocnice a úmrtí jsou označeni velkými písmeny. Zprávy jsou také z velké části věnovány pandemii. Když Macron mluví, zabývá se téměř výhradně tématem pandemie. Politologové si zřejmě myslí, že pokud se mu podaří vyhnout se všem dalším argumentům, bude jeho znovuzvolení jisté. Pokud ne, mohlo by to všechno nějak dopadnout.

Nedávný průzkum ukazuje, že naprostá většina Francouzů, 60 procent, schvaluje používání očkovacího pasu a přísná pravidla. Strach z nemoci a smrti je stále intenzivní.

Průzkumy ale také ukazují, že myšlenky v jádru Zemmourovy kampaně jsou mezi Francouzi široce sdíleny. Průzkumný institut se nedávno zeptal vzorku Francouzů:

„Jsou tací, kteří mluví o velké náhradě, o evropské, bílé a křesťanské populaci ohrožené vyhynutím v důsledku muslimské imigrace z Maghrebu a černé Afriky. Věříte, že k takovému jevu dojde ve Francii?“

67 procent dotázaných odpovědělo: „ano“. Průzkum se pak zeptal, zda se respondenti obávají možnosti velké náhrady. 67 procent odpovědělo „ano“ a 63 procent uvedlo, že věří, že islám je pro Francii nebezpečný.

Reportéři, kteří průzkum komentovali, řekli: „Velká náhrada je fantazie.“ Mnoho Francouzů jasně nesouhlasí.

V nedávné rozhlasové show Zemmour řekl: „Ne, velká náhrada není fantazie.“ A dal čísla:

„Každý rok do Francie vstoupí čtyři sta tisíc muslimských přistěhovalců. Za pět let to jsou dva miliony muslimů více. Tito muslimové odcházejí žít do muslimských oblastí a neintegrují se. (…) Co to podle vás znamená?“

Reportéři, kteří s ním dělali rozhovor, místo odpovědi změnili téma. Údaje, které poskytl, jsou převzaty z oficiálních dokumentů: jsou správné.

Mluvil také o svých zkušenostech. 25. října 2021 ho televizní moderátor Jean-Marc Morandini pozval na setkání s obyvateli Drancy, malého města na východním okraji Paříže, kde Zemmour strávil své dětství. Zemmour vzpomíná, že v 60. letech tam žila francouzská střední třída a mnoho Židů, kteří opustili Alžírsko v roce 1962, na konci francouzsko-alžírské války. V té době, pokračoval, byl život v Drancy klidný a pokojný. Nyní v Drancy již není jediná židovská rodina: dnes je toto malé město převážně muslimské, stejně jako mnoho okolních měst, a v roce 2017 došlo k řadě nepokojů doprovázených zprávami o „brutálních činech policie“. V Aulnay-sous-Bois, malém městě poblíž Drancy, mladý zločinec afrického původu, Theodore Luhaka se násilně postavil proti policistům, kteří ho zatkli, a poté je obvinil ze sexuálního napadení. Celé východní předměstí Paříže bylo týden zapáleno. Obvinění policisté byli suspendováni a následně zproštěni viny soudem. Luhaka tehdy získal podporu prezidenta Françoise Hollanda a ne policie.

Zemmour se mohl po městě procházet pouze chráněný tuctem ozbrojených policistů. Potkal pár lidí, všechny nepřátelské. Dav za ním křičel „Zemmour, jdi pryč“ a „Alláhu Akbar“. Když vešel do muslimského řezníka a zeptal se řezníka, zda je ve městě nemuslimský řezník, řezník odpověděl: „Francouzský řezník? Myslím, že ve francouzské čtvrti jeden zbyl.“ „Je v Drancy ještě francouzská čtvrť?“ zeptal se Zemmour.

26. listopadu 2021 se Zemmour pokusil navštívit Marseille. Kamkoli šel, byl vítán výkřikem „ Alláhu Akbar “. mladí muslimové mu slovně vyhrožovali. Restaurace, kde měl obědvat, byla zcela vyrabovaná. Policie se ho nesnažila chránit. Populace Marseille je nyní ze 40 procent muslimská. Analytici předpovídají, že za méně než deset let bude Marseille, druhé největší město Francie, převážně muslimské.

Veřejné setkání organizované Zemmourem k zahájení jeho kampaně 5. prosince 2021 chránily stovky policistů. Lidé, kteří přišli, byli vítáni skupinami křičícími „ Alláhu Akbar “ a „Zemmour, fašista“. Muž přítomný ve velké místnosti, kde se schůzka konala, Zemmoura napadl a pokusil se ho uškrtit. Zemmourovi bodyguardi ho předali policii a muž byl obviněn z úmyslného ublížení na zdraví. Přítomno bylo třináct tisíc lidí. Zemmour jim ve svém projevu řekl: „Nenávidí mě, protože nenávidí tebe.“

Novinář Ivan Rioufol napsal v Le Figaro: „Co kandidát říká kromě toho, že je naléhavé pokusit se zachránit umírající Francii a naslouchat obavám opovrhovaného francouzského lidu?“.

„Pokud bude Macron znovu zvolen,“ řekl Zemmour 13. ledna v televizi, „občanská válka je téměř jistá. Mnoho Francouzů to ví.“

21. dubna 2021 zveřejnilo 1200 profesionálních vojáků, včetně 20 generálů, otevřený dopis [ zde ] v týdeníku Valeurs Actuelles , kde se píše totéž. Macron nereagoval, ale ministryně obrany Florence Parlyová řekla, že signatáři jsou „nezodpovědní“ a budou přísně sankcionováni. Mnoho z těch, kteří jsou stále v aktivní službě, bylo zbaveno svých povinností. O měsíc později, 11. května, Valeurs Actuelles zveřejnili další otevřený dopis, tentokrát podepsaný tisíci vojáků z povolání požadujících, aby jejich jména nebyla zveřejněna. Text je jasný:

„Vidíme násilí v našich městech a zemích. Vidíme, jak se ve veřejném prostoru, ve veřejné debatě prosazuje komunitarismus. Vidíme, jak se nenávist k Francii a její historii stává normou. (…) Bez reakce opouštíte celé naše čtvrti země zákonu nejsilnějšího (…) pokud vypukne občanská válka, armáda si na své půdě udrží pořádek.(…) Tak hroznou situaci si nikdo nemůže přát, (.. .) ale ano, jednou opět se schyluje k občanské válce ve Francii a ty to dokonale víš.“

Společnost Valeurs Actuelles proměnila otevřený dopis v petici. Během několika hodin ji podepsaly tisíce Francouzů. Macron opět nereagoval. Dodnes svou pozici nezměnil. Nemluví o krizi ve Francii.

Novináři mainstreamových médi ía Zemmourovi političtí nepřátelé však prosívají každé slovo a hledají záminky, aby na něj zaútočili. Zemmour 15. ledna při setkání s učiteli a rodiči studentů řekl, že cítí, že děti s postižením by měly být vzdělávány ve speciálních ústavech, a dodal: „Tyto děti jsou úplně přetížené. (…) Takže si myslím, že máme, co potřebují specializovaní učitelé, aby se o ně postarali.“ Spíše než aby vzala v úvahu skutečné potíže, o kterých mluvil Zemmour, Sophie Cluzelová, státní tajemnice pro zdravotní postižení, ho obvinila z toho, že chce „odebrat postižené děti ze škol republiky“ a „odmítnout rozdíly“. Marine Le Pen obvinila Zemmoura z „útoku na děti oslabené postižením“. Valerie Pecresse řekla: „Můj projekt je větší inkluze pro postižené děti.“ 15. ledna Zemmour odpověděl, že se mu dostalo podpory od tisíců rodičů postižených dětí, kteří uvedli, že se cítí vládou opuštěni. Své odpůrce obvinil z pokrytectví a lží a zdůraznil, že hodlá napravit nedostatek škol specializovaných na péči o postižené děti.

Další útoky budou nepochybně následovat po každém jeho tvrzení. Soudce 17. ledna odsoudil Érica Zemmoura k zaplacení pokuty (deset tisíc eur) za „podněcování k rasové nenávisti“, jak řekl 29. září 2020 v televizní talk show, že ve Francii „nezletilí bez doprovodu jsou „cizinci“. ani izolovaní, ani nezletilí a páchají mnoho zločinů. Policejní zprávy ukazují, že má pravdu. Zemmour nemluvil o rase. Rozsudek bude nepochybně zrušen, ale francouzská mainstreamová média měla na pár dní příležitost tvrdit, že Zemmour byl znovu odsouzen za „rasismus“.

Když byl Zemmour novinářem, příznivci politické korektnosti ho všeobecně nenáviděli. Neúnavně se ji snažili zničit, ale neúspěšně. Nyní, když kandiduje na prezidenta, zdá se, že ti, kteří ho nenáviděli, ho nenávidí ještě víc a jsou připraveni zdvojnásobit své úsilí o jeho zničení. Až v únoru naplno začne francouzská prezidentská kampaň, útoky s největší pravděpodobností zesílí.

Přes to všechno se do Zemmourovy prezidentské kampaně zapojili další seriózní politici. Guillaume Peltier byl jen první: Jérôme Rivière, prezident skupiny Rassemblement National v Evropském parlamentu, nastoupil 19. ledna, stejně jako Gilbert Collard, jeden z vůdců Rassemblement National, 22. ledna. Možná se formuje trend? 

(Guy Millière – [ Zdroj ])

Guy Millière, vyučuje na univerzitě v Paříži a je autorem 27 knih o Francii a Evropě.