Z nedůsledmosti se mi dělá špatně

O rezignaci neuvažuji, řekl František. Ale kdyby k tomu došlo, do Argentiny by se nevrátil.

(Řím) V současné době se v rychlém sledu objevuje jeden „exkluzivní rozhovor“ s papežem Františkem za druhým. Corriere della Sera, Telám a Reuters včera následovaly dva vysílací řetězce se společným rozhovorem.

Rozhovor vedly Maria Antonieta Collinsová pro americký kanál Univisión a Valentina Alazrakiová pro mexický kanál Televisa.

Rozhovor vedený ve španělštině je přístupný pouze předplatitelům. Společnost Univisión však zveřejnila tři videa s úryvky. František věnoval dvěma římským zpravodajům ze zámoří dvě hodiny.

Stejně jako v předchozích rozhovorech byly tématem zvěsti o jeho rezignaci na konci srpna. František znovu popřel, že rezignaci neplánuje: „Nemám pocit, že by se mě na to Pán ptal.“ Dodal však, že pokud odstoupí, „nevrátí se“ do Argentiny, protože místo pro „emeritního papeže“ je v Římě.

Na otázku, proč ve válce na Ukrajině nejmenoval „agresora, Rusko a Putina“, František odpověděl, že raději mluví „o obětech než o pachatelích“. Válka na Ukrajině „je velmi velké drama“.

František byl také dotázán na situaci amerického prezidenta Joea Bidena, který jako katolík obhajuje zabíjení nenarozených dětí. František v této souvislosti zmínil otázku svědomí a nutnost „souhlasit s biskupem, knězem, farářem“. František se přitom vyhnul skutečné otázce, jak tomu byvá od roku 2020.

Oba novináři nepoložili další otázku, která z odpovědi vyplynula, která se týká Nancy Pelosiové, nejvýše postavené demokratické političky USA za Bidenem. Pelosiová zjevně není „důsledná“ vůči svému biskupovi, faráři a farnosti poté, co ji její arcibiskup Salvatore Cordileone ze San Franciska v květnu kvůli jejímu postoji k potratům vyloučil ze svatého přijímání. Přesto Pelosi 29. června přistoupila ke svatému přijímání v bazilice svatého Petra za přítomnosti a s vědomím papeže Františka.

Pouhá „soudržnost“ s biskupem, knězem, farářem se také podobá zkratkovitému vyprávění, neboť Svatý stolec předloni rázně zasáhl u Americké konference katolických biskupů, aby zabránil Bidenovu vyloučení z církve

Na jiném místě rozhovoru však František říká: „Z nedůslednosti se mi dělá špatně.“

Text: Giuseppe Nardi
Obrázek: Univision (Snímek obrazovky)