Bývalý anglikánský kaplan anglické královny hovoří o svém vstupu do katolické církve – a o konci anglikánství.
Doktor Gavin Ashenden *
Někdy přijde chvíle, kdy najednou vidíme věci úplně jinak. Filozofové to často nazývali „odhalujícím okamžikem“. Populárněji mluvíme o okamžiku, kdy padne desetník.
Jeden takový okamžik pro mě nastal, když po hlasování na Generálním synodu anglikánské církve progresivisté odmítli uvolnit místo těm, kteří chtěli praktikovat víru tak, jak byla přijata, a můj biskup zoufale řekl, když jsme odcházeli: „Tohle,“ řekl, „je konec 500letého ekumenického experimentu, kterým byl anglikanismus.“ Myslel jsem si, že je to možná trochu přehnané, ale při zamyšlení jsem si začal uvědomovat sílu jeho pozorování. Myslel tím, že v občanské válce mezi puritány, anglo-katolíky a progresivisty právě progresivisté provedli kappa převrat, který navždy překonfiguroval církev.
Aglikánská církev je zmatená entita. Vypadá jako jediná církev, ale tou ůbec není; byla od svého počátku koncepčním kompromisem. Jednodušeji řečeno, církev zdědila katolické církevní budovy a stavby, ale oblékala se a modlila se jako protestantská. V průběhu let se kyvadlo moci mezi puritány a sakramentalisty houpalo sem a tam, ale ve 20. století se církev začala poddávat náporu sekulární kultury, kterou nejprve vedli Darwin, Durkheim, Marx a Freud, a poté se zhroutila pod náporem světské kultury a náporem německého teologického revizionismu devatenáctého století. Největší škody ale napáchal feminismus ve druhé polovině dvacátého století.
Státní církev je zvláště ohrožena kulturními změnami. Pokud společnost, které slouží, začne odmítat křesťanské hodnoty nebo kulturu, čelí hroznému dilematu. Nebo si dopřejte toto odmítnutí a pokropte falešným požehnáním nekřesťanský nebo protikřesťanský směr, kterým se společnost ubírá; nebo zkuste zaujmout morální postoj a vyzvat společnost k návratu ke křesťanským hodnotám; jinými slovy činit pokání.
Byly doby, kdy se děly pokusy o cestu pokání. Wesley to požadoval za osobní hřích a kolektivní nevíru v 18. století; Wilberforce a Claphamova sekta, proti otroctví v 19. století; Biskup George Bell, proti kobercovému bombardování německých měst a masakru civilistů ve 20. století.
Feminismus druhé poloviny dvacátého století však nepřinesl jen kněžky, ale bylo to něco jako trojský kůň pro různé sekulární utopické hodnoty: relativismus, totální rovnost, triumf subjektivního nad objektivním, kampaň za očištění děloh od nechtěných dětí, za zavržení patriarchátu a „toxické maskulinity“.
I když jsou všechny tyto argumenty přitažlivé ze světského hlediska, ve skutečnosti podkopávaly aspekty integrity Božího zjevení.
A tak začal rostoucí proces upřednostňování v uspořádání věcí na zemi před vynášením duší do nebe; Gaia ekologického apokalypticismu a priorita antirasismu se staly tématy převažující osobní pokání a znovuzrození duše.
Nicméně dvě související, ale odlišná hnutí, která si dala za cíl změnit apoštolskou DNA anglikánské církve, byla svěcení žen na kněžství a biskupství a poté ratifikace sňatků osob stejného pohlaví a manželství. Jak svěcení žen, tak afirmace gay identit a vztahů byly prominentními světskými cíli. Ale ani feminismus za tím prvním, ani porucha sexuální revoluce za tím druhým nebyly v souladu s Písmem nebo tradicí. Takže buď to bylo nové zjevení, na které církev a svět čekaly… nebo to bylo něco jiného.
Feminismus se začal projevovat ve stále silnější antipatii vůči maskulinitě. Válka pohlaví se stala agresivnější. Propagace větších sympatií k homosexualitě se změnila v ječící a agresivní hrozbu umlčet fámy, které zpochybňovaly její legitimitu.
Kde byla anglikánská církev v těchto kulturních válkách? Stejně jako mnoho protestantských skupin byla silně zaměřena na hodnoty osobního, sociálního a politického pokroku a sebezdokonalování. Znovu se objevily dvě staré hereze, aby poskytly platformu pro toto nové myšlení. Arianismus se objevil, když feministky pochválily Ježíše za jeho omezené, ale milé přijetí žen, ale káraly ho za to, že byl mužem své doby, slepým vůči zlepšením, která odhaluje 21. století. Nebyl to Logos, který stál na prahu času a prostoru jako Pavlův kosmický Kristus, ale historická postava omezená svou konkrétní kulturou. A pelagianismus položil základy nedosažitelná ambice zlepšit úděl lidí prostřednictvím obnovené politické a sociální energie, která by odstranila nespravedlnost a nerovnost. Když církev přesunula váhu svých energií z evangelizace a Bible na sociální spravedlnost a aktivismus, začali tradičnější věřící na obou koncích spektra, puritáni i katolíci, houfně odcházet.
Bylo to hlasování na generálním synodu, ve kterém oba tyto okruhy požadovaly, aby byly uznány a chráněny jejich teologické a duchovní integrace, což způsobilo velké zděšení u kolegů biskupů, o kterém jsem se zmínil dříve.
Evangelíci a anglokatolíci prosili své anglikány, aby respektovali jejich víru a nevnucovali jim kněžky a biskupky. Liberální většina to odmítla a učinila tak s jásavým uspokojením.
Když jsem odcházel ze synody, měl jsem zkušenost, která fungovala jako interpretační čočka pro mnohé z toho, co se dělo v Církvi obecně. Zjistil jsem, že čekám na autobusové zastávce, kde se vedle mě objevila známá kněžka, feministická aktivistka. (Sama se brzy stala biskupkou a vyznačovala se dvěma věcmi: láskou a propagací nudismu a ke své diskrétní lesbické spolubydlící.) Řekl jsem jí něco o hrozných a tupých časech, které jsme strávili na synodě. „No, samozřejmě, že víš, proč jsme udělali to, co jsme udělali, že?“ Málem mi plivla do tváře. „Ne, myslím, že nevím,“ odpověděl jsem. „Pomstili jsme se vám všem. Potrestali jsme vás za každý přestupek a neúctu, kterou kdy kdokoli z vás ukázal ženě.“
Byl jsem ohromen jak její vehemencí, tak tím, co řekla. Aniž bych přestal zpochybňovat její předpoklad rozšířené misogynie, odpověděl jsem: „Ale přivolala jsi ducha pomsty. Toto je duch, který je v hlubokém protikladu k Duchu svatému. Máš představu o spoušti vyvolávající takového ducha v církvi?“.
Nechápavě se na mě podívala. Mluvili jsme dvěma různými jazyky a žili ve dvou různých světech.
Takže ano, 500letý ekumenický experiment, kterým byla anglikánská církev, tam skončil. Nepříjemná a nejistá rovnováha mezi puritány, anglo-katolíky a vyznavači zeitgeistu byla u konce.
Síla lepidla byla účinná, ale vnitřní boj skončil puritánskou a anglo-katolickou čistkou. Puritáni poskytli anglikánské směsici energický a evangelikální kongregacionalismus; a sakramentalisté vložili jistou míru katolické zbožnosti a spirituality, vypůjčenou od Matky Církve, sklon ke svatosti a eucharistii. Byli to oni, kdo s obrácením přinesli hloubku modlitby i šíři nové krve. Po roztržení obou křídel církve zůstalo povrchní, zpolitizované centrum bez energie, neschopné duchovní obnovy, pokání nebo obrácení.
Puritáni uprchli do širšího evangelikálního světa a anglokatolíci se vděčně uchýlili do ordinariátu předsedy katolické církve sv. Petra, zřízeného pro věřící z anglikanismu. Více než 10 % římskokatolických farních duchovních jsou nyní bývalí anglikáni.
Přitom vítězství progresivistů stále více vypadá jako Pyrrhovo vítězství. Demografické údaje jsou negativní. Pouze 1,9 % navštěvuje kostely. Mezi lety 2009 a 2019 klesly křty, svatby a pohřby o 30-40 %. A 33 % anglikánských věřících je starších 70 let.
Jak se konzervativní anglikáni mobilizují po celém světě, pro nedostatek čehokoli ekvivalentního katolickému magisteriu zůtávají obětí schizmat a sektářských konfliktů. Ti mnozí z nás, kteří jsme se obrátili ke katolické církvi, učinili jsme to , protože zmatek naší doby nás donutil přehodnotit požadavky reformace – a zjistit, co schází. Při tomto opětovném zkoumání mnozí z nás znovu četli církevní Otce prvních pěti století a nenašli žádné prvky Luthera, Kalvína, Zwingliho nebo Erasma, ale katolickou církev a učitelský úřad. Ježíšův slib Petrovi v Matoušovi 16:18: „Ty jsi Petr a na této skále postavím svou Církev a pekelné brány ji nepřemohou“, zní s novým a naléhavým ohlasem.
* Gavin Ashenden je bývalý anglikánský arcibiskup a čestný kaplan anglické královny Alžběty, nyní konvertita a laický katolík. Po slavné akademické a úřednické kariéře byl v roce 2008 jmenován kaplanem královny; rezignoval v roce 2017. V prosinci 2019 byl Dr. Ashenden přijat do katolické církve biskupem ze Shrewsbury v Anglii.