Vychovávat vlastní děti je základní právo

Říci, že Maďarsko je „v zaměřovačí“ EU, není přehnané. V dnešní době by to mohlo být dokonce slabé slovo. Stejně jako prohlášení proti maďarskému zákonu o sexuální výchově, který byl okamžitě přejmenován na „anti-LGBTQ“ vztek, EU pozastavila Fond obnovy, který měl být určen pro Budapešť. Dvě krize v různých otázkách, ale s podezřelým načasováním, ke kterým se přidávají i fotbalové tresty proti maďarskému národnímu týmu, jehož příznivci jsou obviňováni z antischůzního, rasistického a homofobního chování (ostatní fanoušci se chovali hůř, ale zprávy se nesnížili). Ursula von der Leyenová minulý týden použila silná slova proti Budapešti označila  její postoj za „ostudný“.

V sázce jsou velmi důležité hodnoty pro budoucnost EU a její dodržování zásad, o nichž nelze vyjednávat.

Kdo by měl uzákonit otázky týkající se vzdělávání dětí: vnitrostátní parlament členského státu nebo Komise EU? EU si vykřesává právo na intervenci, protože se domnívá, že maďarský zákon, který „přirovnává vzdělávání LGBTQ k pornografii“, který je nezletilým zakázán, diskriminuje část obyvatelstva, a proto má být odsouzen na základě základních zásad rovnosti. Maďaři se však ptají: kdo by v tuto chvíli měl vzdělávat své děti, rodiče nebo státní škola? Ve skutečnosti se jedná o všeobecné bitvy, které se dnes vybojují kvůli maďarskému případu, ale které se velmi úzce dotýkají nás všech.

Při dokonalé bouři, která se v EU rozpoutala proti Maďarsku, téměř vždy slyšíme jen zvon, ten, který se sjednocuje v Bruselu .Deník New Daily Compass vypovídá maďarského poslance Nemetha Zsolta z většinové strany Fidesz, tedy předsedu výboru pro zahraniční věci v maďarském parlamentu a vedoucího maďarské delegace v Radě Evropy.

Pane Zsolte, první obvinění, které vznesla Ursula von der Leyenová, prezidentka Evropské komise, proti Maďarsku, je podpora diskriminace LGBTQ osob…

Tento zákon se netýká dospělých. To, co dělají, je jejich soukromé podnikání a je to otázka osobní svobody. Maďarský zákon chrání jejich právo na svobodu. Tento zákon se týká pouze nezletilých. Otázku lze formulovat takto: kdo má právo rozhodovat o tom, jaký druh sexuální výchovy by jeho děti měly obdržet? Věříme, že toto právo patří především rodičům. Musí si být vědomi toho, jakým vlivům jsou jejich děti vystaveny, a musí být schopni se rozhodnout, zda je chtějí těmto vlivům vystavit. Tato zásada je v souladu s Listinou základních práv Evropské unie, která výslovně uvádí, že rodiče mají právo vzdělávat své děti „v souladu se svým náboženským, filozofickým a pedagogickým přesvědčením“.

Progresivní, liberální světonázor na druhé straně stanoví, že nevládní organizace musí být schopny vést svou propagandu LGBTQ na všech úrovních vzdělávání, včetně mateřských a základních škol. S tím nemáme problém. Je to zodpovědnost jejich dětí. Nedovolíme však, aby tito duhoví aktivisté přišli, jak se říká, „zvyšovat povědomí“ mezi našimi dětmi.

Ursula von der Leyenová uvedla, že věří „silně v Evropskou unii, kde můžete svobodně milovat, koho chcete, a která zahrnuje rozmanitost“. Maďarská ústava chrání manželství a přirozenou rodinu. Jsou tyto zásady v rozporu se zásadami EU?

Maďarská ústava je pravděpodobně jednou z těch, které byly monitorovány nejdůkladnějui po celém světě. Prestižní benátská komise Rady Evropy zveřejnila své stanovisko k nejnovějším změnám ústavy před dvěma týdny a v ustanoveních týkajících se vzdělávání nezletilých neshledaly žádnou diskriminaci. Všude tam, kde došlo k právnímu zkoumání, jsme ho snadno složili. Není to nic jiného než čistě politický útok.

Ale von der Leyen rovněž uvedla, že má v úmyslu „využít všechny pravomoci Komise k zajištění toho, aby byla zaručena práva všech občanů EU, ať jsou kdokoli a kdekoli žijí“. Jakou reakci očekává Maďarsko od Bruselu?

Tímto způsobem odkazuje, pokud chápu, na řízení o nesplnění povinnosti, tj. jediný právní prostředek, který má Komise k dispozici. Komise nás bude informovat o svých námitkách, s nimiž s největší pravděpodobností nebudeme souhlasit, a proto je předá Soudnímu dvoru v Lucemburku. Ať už je jeho úsudek jakýkoli, použijeme jej, jako vždy. Ale v tomto bodě si nedělám starosti: vzdělání je ve výlučné pravomoci členských států. Diskutuje se také o pozastavení plánu obnovy pro Maďarsko. Oficiálně na školském právu nezáleží.

Ale myslíte si, že tyto dva problémy spolu souvisejí? Debata stále probíhá a na výsledek si musíme počkat. Ale v poslední době jistě vidíme konfrontačnější přístup ze strany Komise. Maďarsko není jedinou zemí napadenou Evropskou komisí, je zde také Polsko …

Polsko je hlavním hráčem ve střední Evropě, má 60% populace i HDP naší skupiny čtyř visegrádských zemí. Není proto žádným překvapením, že to skončilo v pamětihodnostech. Jak je však možné při současné rovnováze sil bude hájit zásadu subsidiarity v EU, tedy autonomii členských států? Probíhá velmi důležitá debata o budoucnosti Evropské unie, ve které předseda vlády Orbán nastínil velmi jasný sedmibodový program (na tomto odkazu si jej také můžete přečíst v italštině). Hlavním problémem je, že mnoho orgánů EU, zejména Evropský parlament, nereprezentují evropské nebo národní zájmy, ale pouze sebe a své institucionální zájmy. V důsledku toho vidí vytvoření skutečné evropské říše jako dobro samo o sobě. Změna smluv však vyžaduje jednomyslnost a my zde také máme své slovo.

 Nuova Bussola Quotidiana