Jen 228 proti 289 volitelů získala suverénní demokratka Clintonová, zatímco její republikánský konkurent vyšel ze souboje jako překvapující vítěz; získal jich o 19 více než bylo nezbytné minimum.
S několikahodinovým zpožděním dala Clintonová na vědomí:
Gratulovala jsem Donaldu Trumpovi a jsem rozhodnuta spolupracovat s ním pro dobro vlasti. Je to bolestná porážka a bude bolestná dlouhou dobu. Jsem zklamaná a mrzí mě, že jsem tyto volby nevyhrála. (…) Musíme přijmout výsledek vítězství Donalda Trumpa, který je nyní naším prezidentem.
Reakce v Evropě
Velká euforie a hluboká deprese. Dvě protikladné nálady z neočekávané změny v Bílém domě. Studená sprcha nejvíce zmrazila francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který prohlásil, že s Trumpem nastupuje fáze nejistoty, zřejmě ve snaze zaplašit možnost, že bude první slavnou obětí vlny anti-establismentu v blížících se francouzských volbách v dubnu příštího roku. Byl si tak jist vítězstvím Clintonové, že měl připravenu jen jednu jedninou gratulaci. Hypotéza o Trumpovi nepřicházela v úvahu.
Zcela jiná nálada zavládla v táboře „Front National“ Marine Le Penové: „Gratulujeme novému americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a americkému lidu, svobodnému!“
Obdobné nálady prožívá Spojené království se svým nedávným „Brexitem“. Nicolas Parage, lídr strany Ukip předpovídal, že rok 2016 bude připomínám v historických knihách jako rok velkých politických revolucí. Trumpův úspěch je podle něho ještě větší změnou kroku než Brexit.
Angela Merkelová pokládala za potřebné připomenout velkou odpovědnost překvapivě zvoleného prezidenta, jehož země má velkou politickou moc, velký vojenský potenciál a značnou vedoucí moc kulturní, což znamená odpovědnost za celý svět.
Ze světa mimo Evropu přišla mezi jiným poklona od prezidenta Putina, který okamžitě expedoval gratulační telegram s přáním, aby rusko – americké vztahy mohly vyjít z krize.
Jedním z důvodů Trumpova úspěchu byly hlasy, které získal od pravé, „venkovské“ Ameriky, daleko od záře velkých amerických metropolí, ve státech jako Midwest, Michigan, Pennsylvánie a Wiskonsin.
Trýznivé pokoření Hillary Clintonové představuje současně propad Obamovy administrativy, která se v poslední době vypínala nad všechny instituce ve prospěch demokratické kandidátky. Republikánský úspěch se dostavil navzdory gigantické propagandistické mašinérii Clintonové. Proti „nedůstojnému“ Trumpovi se stavěli všichni mocní a silní od Wall Streetu po Hollywood a celý „star-systém“ USA včetně předních evropských institucí. Volba Clintonové podporovaná organizací Planned Parenthood by jistě znamenala silný impuls pro gender agendu, homosexualitu a protiporodní mentalitu v USA i v celém světě.
Před Trumpem stojí nyní příležitost zvrátit tento směr; důležitým momentem bude jmenování nového Nejvyššího soudu, aby začal respektovat prvenství přirozeného práva nad fantaziemi ideologických lživých nových práv.
Lupo Glori, Corrispondenza Romana