Nad kkulturou smrti je možno zvítězit

Za několik dní si připomeneme smutné výročí přijetí zákona 194, který před čtyřiačtyřiceti lety, 22. května 1978, schválil potraty v Itálii. Od té doby až do současnosti bylo podle údajů Istituto Superiore di Sanità v děloze odstraněno více než 6 milionů dětí, přičemž tento údaj se týká pouze potratů v nemocnicích, ale nepočítá s farmakologickými potraty. Víme, že toto číslo je mnohem vyšší…

Nemůžeme proto zapomenout na výročí tragédie, která se v Itálii opakuje každý den. Existuje však důvod k velké naději do budoucna, která přichází ze Spojených států, země, která je tak často označována za symbol morálního úpadku, ale která se zdá být schopna vyjádřit zárodky obrody a morální reakce.

V minulých dnech unikl návrh textu hlasování Nejvyššího soudu USA, v němž se uvádí, že zásady, na nichž je založeno rozhodnutí Roe vs. Wade, které v roce 1973 legalizovalo potraty, jsou v rozporu s ústavou USA. Pokud Nejvyšší soud zruší nechvalně známý rozsudek ve věci Roe v. Wade, bude mít toto rozhodnutí mimořádný dopad nejen ve Spojených státech, ale i ve všech našich zemích. Rozhodnutí soudu bude oficiálně zveřejněno v červnu, ale tato zpráva byla pravděpodobně vypuštěna, aby podnítila reakci proti pro-life soudcům. Reakce, která byla okamžitě cítit, přestože podle amerického práva by platil absolutní zákaz demonstrovat a snažit se ovlivnit „rozhodující osoby“ (v tomto případě jsou to soudci, ale mohou to být i ministři nebo jiní lidé). Telefonní čísla a soukromé adresy soudců byly zveřejněny na sociálních sítích, domy byly obklíčeny výtržníky, rodinám bylo vyhrožováno… ale Bidenova administrativa neudělala nic, aby tomuto násilí zabránila.

Steven Mosher, prezident Population Research Institute, který se již 40 let angažuje v otázkách ochrany života, však ujišťuje, že soudci se nenechají zastrašit a rozhodnutí bude mít svůj průběh. Toto historické rozhodnutí pravděpodobně rozdělí Spojené státy na dvě části, protože každý jednotlivý stát si bude moci stanovit vlastní zákon, protože o něm již nebude rozhodovat federální vláda. Současná situace ukazuje polovinu států, kde bude možné potraty provádět, a polovinu států, kde budou naopak zakázány, s více či méně restriktivními zákony. V tuto chvíli se boj hnutí pro život soustředí do liberálnějších států, kde se pokusí zvrátit vývoj. Již nyní se předpokládá, že velký pochod, který se vždy v lednu konal ve Washingtonu v den výročí schválení zákona Roe/Wade, se přesune do všech států. Pochody pro život se budou množit a časem zruší nespravedlivé zákony proti životu.

Jsem přesvědčen, že všechny pochody pro život, které se v USA konaly od roku 1974, sehrály velmi důležitou roli v udržení pozornosti veřejnosti a politiků na téma ochrany nevinného života. Bude na nás, občanské společnosti a politicích, abychom si nenechali ujít tento mimořádně příznivý okamžik a vyslali správné poselství: potraty jsou státním zločinem a je třeba proti nim bojovat bez výjimky a bez kompromisů. Zákon 194 může být zrušen. V Americe bude dalším krokem omezení financování potratů federální vládou, jako je například plánované rodičovství. Také v Itálii bychom měli požadovat snížení prostředků, které ministerstvo zdravotnictví věnuje na potraty: místo zabíjení dětí bychom měli pomáhat rodinám, aby měly děti.

Doufáme, že v předvečer nové demonstrace za život 21. května bude poselství proti zákonu 194 stejně jasné, jako bylo ve Spojených státech po 49 let: pokud nebudeme dělat kompromisy s kulturou smrti, je možné zvítězit.

Corrispondenza Romana