Katolické moresy

4. června

Phil Lawler

Katolická moresy

To, co se děje v posledních letech, ukázalo, že katolický biskup může být odvolán z úřadu za pochybení, pokud se  ovšem netěší přízni papeže Františka. Téma ilustrovali dva novináři.

Christopher Altieri v pro Catholic World Report líčí překvapivou ságu argentinského biskupa Gustava Zanchetty, bývalého titulárního představeného diecéze Oran, který je nyní v Argentině vězněn za sexuální zneužívání. Civilní soud ho shledal vinným, ale církevní soud nedospěl k definitivnímu závěru, a co je neuvěřitelné, kanovník, který Zanchettu hájil, nyní se souhlasem Vatikánu „na přímý příkaz Svatého otce“ vyšetřuje jeho žalobce.

Po výčtu kroků, které papež František podnikl na ochranu Zanchetty (včetně jeho převozu do Říma, aby se vyhnul vyšetřování v Argentině, a vytvoření nového vatikánského postu pro něj), Altieri píše: „Dá se předpokládat, že papež František ve skutečnosti nemá v úmyslu zničit psychické a duchovní zdraví duchovních z argentinského Oranu. Dá se předpokládat, že Františkovi nejde o to, aby zničil i tu trochu důvěry, která mezi věřícími v jeho vedení ještě může být. Dá se předpokládat, že František nemá v úmyslu vysmívat se zákonům, vládě a zdravému rozumu. Je však stále obtížnější to předpokládat.

Edward Pentin v National Catholic Register srovnává zacházení Vatikánu se dvěma preláty: s biskupem Danielem Fernandezem Torrezem, který byl odvolán z diecéze Arecibo (Portoriko), a s biskupem Richardem Stikou, který místo toho zůstává v čele diecéze v Knoxville ve státě Tennessee.

Biskup Fernandez proti svému odvolání protestoval a označil ho za „naprosto nespravedlivé“.Od března usiluje o setkání s papežem Františkem a o vysvětlení svého odvolání. Jeho jediným známým „proviněním“ je nesouhlas s ostatními portorickými biskupy, zejména s arcibiskupem Roberto Gonzalezem Nievesem ze San Juanu. Ironií je, že sám arcibiskup Gonzalez byl před lety požádán o rezignaci kvůli obviněním, která zahrnovala – hádáte správně – selhání v jednání s kněžími obviněnými ze zneužívání. Gonzalez však zůstává ve funkci, a Fernandez je mimo ni.

Pokud jde o biskupa Stiku, ten je stále v Knoxvillu, přestože na jeho postup v případech zneužívání byla podána řada závažných stížností. Vatikán provedl vyšetřování jeho vedení, jehož výsledky dorazily do Říma, ale doposud proti němu nebyly podniknuty žádné kroky. A možná, pokud víme, žádný z nich nebude nikdy podniknut. A víme, jaké stížnosti byly podány na monsignora Stiku, zatímco povahu stížností na monsignora Fernandeze stále neznáme.

Při pohledu na zjevné rozdíly v postupu Vatikánu v disciplinárních případech týkajících se biskupů řekl Pentinovi jeden římský prelát (který se bohužel rozhodl mluvit anonymně): „Obávám se, že rozhodnutí hodně závisí na tom, kdo jsou přátelé obviněného biskupa a jak moc mají uši k tomu, co říká papež.

Zdroj: catholicculture.org

Duc in altum