Eucharistická důslednost

Arcibiskup Salvatore Cordileone v rozhovoru pro týdeník EWTN Pro-Life Weekly řekl, že otázka eucharistické důslednosti se týká všech katolíků, nejen veřejných činitelů.

Biskupové by měli o této otázce diskutovat na svém příštím zasedání ve dnech 16. a 18. června a hlasovat o sepsání vzdělávacího dokumentu o eucharistii.

Pokud jde o pojetí přijímání katolíků, včetně politiků, kteří veřejně podporují choulostivé právní předpisy o závažných zlech, jako je potrat, řekl, že „problém je v tom, že naši lidé nechápou, co akt společenství skutečně znamená ve smyslu důstojnosti svatého přijímání. Eucharistická důslednost se vztahuje na každého katolíka. Významní katolíci ve veřejném životě mají navíc odpovědnost, pokud jde o veřejné svědectví. Musíme se vynasnažit znovu katechizovat katolíky o eucharistii.“

Na svém příštím on-line setkání by se američtí biskupové měli rozhodnout, zda začnou sepisovat dokument o „eucharistické důslednosti“.

Termín „eucharistická důslednost“, používaný v dokumentu biskupů Latinské Ameriky a Karibiku z roku 2007 odkazuje na „soulad mezi způsobem, jakým přijímáme svatou eucharistii, a způsobem našeho života“, vysvětlil Cordileone.

Tento dokument, k jehož vypracování přispěl tehdejší kardinál Jorge Mario Bergoglio, rovněž zdůraznil úlohu veřejných činitelů při obraně posvátnosti života v otázkách, jako jsou potraty a eutanazie.

Když katoličtí představitelé podporují tyto a „další závažné zločiny proti životu a rodině“, neměli by „přistupovat k přijímání“, řekli biskupové v Aparecidě.

Bohužel, někteří biskupové v čele s kardinálem Blasé Cupichem z Chicaga psali arcibiskupu Gomezovi ve snaze oddálit jednání amerických biskupů o eucharistii. Mons. Gomez odpověděl, že bod na pořadu jednání byl schválen správním výborem konference a bude se konat podle plánu na příštím zasedání.

„Bude se o tom diskutovat,“ potvrdil Cordileone. Pokud by biskupové pokračovali v přípravě dokumentu, jeho plné znění by bylo projednáno a odhlasováno na podzimním zasedání biskupů v listopadu.

Americká biskupská konference svolala zvláštní pracovní skupinu po listopadovém zvolení Joea Bidena prezidentem. Jedním z doporučení pracovní skupiny byl vzdělávací dokument o eucharistii, který se zabývá jak učením církve o obecném způsobu přijímání, tak objasněním, že katolíci ve veřejném životě mají zvláštní odpovědnost za podporu učení církve na veřejnosti.

O otázce přijímání, zejména pro politiky zastávající se potratů, diskutovali jednotliví biskupové v posledních měsících po zvolení Joea Bidena do prezidentského úřadu.

Biden i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová jsou dobře známí potratáři a prosazovali politiku, která je v rozporu s církevním učením o životě, manželství a sexualitě, včetně podpory potratů financované daňovými poplatníky.

V roce 2004 kardinál Joseph Ratzinger napsal tehdejšímu kardinálovi Theodoru McCarrickovi, že katolický politik „vede kampaň a neustále hlasuje pro přípustné zákony o potratech a eutanazii. Pokud se dopustí otevřené a formální spolupráce, jedná se u něj o těžký hřích“.

V tomto případě se s ním pastýř „musí setkat, poučit ho o učení Církve, informovat ho, že nesmí přistupovat ke svatému přijímání, dokud objektivní situace hříchu neskončí, a varovat ho, že jinak mu bude odepřena eucharistie“, napsal kardinál Ratzinger.

Dodal také, že pokud funkcionář bude pokračovat v přijímání, „podávající svaté přijímání ho musí odmítnout“.

Tato poznámka z roku 2004 byla aplikací kánonu 915 kanonického zákona, který uvádí, že katolíci, „kteří tvrdohlavě setrvávají ve zjevném vážném hříchu, by neměli být připuštěni ke svatému přijímání“.

V březnu napsal prezident amerických biskupů, arcibiskup José Gómez z Los Angeles, vatikánské kongregaci pro nauku víry a informoval kongregaci, že biskupové budou na svém zasedání diskutovat o dokumentu o eucharistické důslednosti.

7. května kardinál Luis Ladaria, prefekt kongregace, odpověděl Gómezovi v dopise, v kterém biskupům nařídil, co mají dělat, pokud uzákoní národní politiku přijímání katolických úředníků, kteří podporují ožehavé právní předpisy o závažných zlech, jako jsou potraty. Řekl, že biskupové mohou využít Ratzingerovo memorandum o společenství z roku 2004, ale pouze s ohledem na vatikánskou poznámku z roku 2002 o katolické účasti v politice a důležitosti ochrany práv obyčejných lidí v jejich místních církvích.

Kardinál Ladaria řekl, že biskupové musí nejprve v klidu vést mezi sebou dialog, aby zajistili jednotu v učení církve, před dialogem s katolickými veřejnými činiteli.

Dialog, který Vatikán nedávno požadoval od amerických biskupů o otázce eucharistické soudržnosti, již začal, řekl monsignor Cordileone týdeníku EWTN Pro-Life Weekly.

„Kardinál Ladaria dal biskupům velmi rozumnou radu… musíme mít pokojné rozhovory a dialog o této této kontroverzi. Děláme to už 20 let.“

Autor: Matteo Orlando – Zdroj