Dohoda Vatikán – Čína malými kroky zpět

Ačkoli dohoda mezi Čínou a Vatikánem je je tajná, bude dnes podruhé obnovena. Ironií osudu je, že v nadcházejícím týdnu, 26. října, proběhne v Hongkongu druhé slyšení v procesu s kardinálem Josephem Zenem. Dosavadní výsledky neukazují na větší svobodu čínských katolíků.


Její obsah je tajný, stejně jako zprávy o jednáních, ale je jisté, že dnes bude podruhé obnovena dohoda mezi Čínou a Vatikánem. Pokud bude skutečně fungovat tak, jak jsme zatím viděli, v posledních čtyřech letech (první podpis je v září 2018, první obnova 22. října 2020), text předpokládá jmenování biskupů papežem z řad kandidátů přijatelných pro Komunistickou stranu Číny. Podle vatikánských zdrojů, které z nutnosti hovoří pod podmínkou anonymity, se v obnoveném textu nezmění ani jedno písmeno.

Ironií osudu je, že v nadcházejícím týdnu, 26. října, se bude konat druhé slyšení v procesu s kardinálem Josephem Zenem, emeritním biskupem Hongkongu. Jde o proces založený na vykonstruovaném obvinění, údajném nezákonném financování sdružení na ochranu disidentů pronásledovaných v roce 2019, zatímco ve skutečnosti jde o vzkaz vyslaný čínské církvi: Hongkong už není ostrovem náboženské svobody, jakým byl ještě před dvěma lety. Od doby, kdy vstoupil v platnost nový zákon o národní bezpečnosti, můžete být i v Hongkongu zatčeni, pokud patříte k duchovním neuznávaným komunistickým režimem. Tím spíše, pokud se aktivně věnuje obraně lidských práv, jako je tomu u kardinála Zena.

Podle vatikánského státního sekretáře kardinála Pietra Parolina soudní proces s emeritním hongkongským biskupem neohrožuje dialog s lidovou republikou. Je třeba trpělivosti: „Hluboce respektuji ty, kteří mají odlišné názory, a také ty, kteří kritizují politiku Svatého stolce vůči Číně: je to legitimní. Zvolili jsme, a ještě více na popud papeže Františka, politiku malých kroků.“ Postoj, který věrně odráží to, co papež vyjádřil na své zpáteční cestě z Kazachstánu: dialog probíhá pomalu, ale „jde dobře“, je třeba být trpělivý, protože „čínský rytmus je pomalý, mají před sebou věčnost: jsou to lidé nekonečné trpělivosti“.

Pokud je však proces stále pomalý a musí se postupovat po malých krůčcích, jakým směrem se ubírá? Ve prospěch obnovení dohody hovoří některá čísla: žádné svěcení biskupů Čínským vlasteneckým katolickým sdružením (věřící strany) a šest svěcení biskupů papežem Františkem. Jsou to však biskupové, které strana také schválila. Co se naopak stane s těmi preláty, kteří nejsou schváleni Pekingem, ale zůstávají věrní Vatikánu a právě proto podají výhradu svědomí a nepřipojí se k Vlasteneckému sdružení? To je skutečný test. A bohužel jeho výsledky zatím nejsou pozitivní.

Kromě kardinála Zena existuje v Číně nejméně sedm dalších případů pronásledování biskupů. Nejznámější je případ monsignora Augustina Cui Taie, koadjutora biskupa diecéze Xuanhua v provincii Hebei. Je mu 72 let a od roku 2007 je ve vězení, odkud je krátce propouštěn pouze na tradiční čínské svátky. Po delší době na svobodě u příležitosti pandemie Covid-19 je stále zadržován.

Mons. Guo Xijin z Mindongu v provincii Fujian přijal výzvu Vatikánu, aby se snížil na pomocného biskupa a připravil tak půdu pro dříve exkomunikovaného biskupa. V lednu 2020 mu režim zabavil dům, aby zlomil jeho odpor, a donutil ho spát na hřbitově. Pod mezinárodním tlakem mu úřady umožnily návrat do domu. Ale až poté, co mu odpojili vodu, elektřinu a plyn. Stále je pod zvláštním dohledem.

Biskup z Xingxiangu Joseph Zhang Weizhu byl zatčen v květnu 2021 při spektakulární razii stovkou policistů během semináře, který pořádal v jedné z továren. Vatikán požadoval jeho propuštění, ale nejsou o něm žádné zprávy, ani o místě, kde je v současné době zadržován.

Julius Jia Zhiguo, 85letý biskup z Zhengdingu v provincii Hebei, byl v srpnu 2020 zatčen a podrobil se ideologické převýchově. Následně byl ohlášen jako nezvěstný. Podle nepotvrzených zdrojů je možná mrtvý. Provinil se tím, že neuposlechl zákon, který zakazuje nezletilým chodit na mši. Po desetiletí však trpěl pronásledováním, sledováním a domácím vězením, protože byl odpůrcem vojenské služby z důvodu svědomí, a nebyl tedy členem Vlasteneckého sdružení.

Peter Shao Zhumin, biskup z Yongjia v provincii Zhejiang, byl od roku 2016 šestkrát zatčen, vždy bez soudu a převezen do vězení.

Nejstarší z nich, 93letý monsignor Melchior Shi Hongzhen, biskup z Tianjinu, je již několik let v domácím vězení. Loni v září se s ním alespoň setkala delegace z Vatikánu a přivezla mu dar, kříž od papeže Františka.

Naopak nejdéle byl zadržován biskup James Su Zhimin z Baodingu (provincie Hebei). V roce 1996 byl zatčen během průvodu a v roce 1997 byl bez soudu uvězněn. Od té doby o něm nemáme žádné zprávy, pouze některá nepotvrzená svědectví uvádějí, že je stále naživu.

Všimněte si, že všechny tyto případy pronásledování biskupů buď začaly po dohodě z roku 2018, nebo začaly před ní a pokračují i po jejím obnovení. Jeden z hongkongských kněží v rozhovoru pro National Catholic Register pod podmínkou anonymity vyvrátil teorii, že Čína postupuje velmi trpělivě. Naopak: čínská komunistická strana „není trpělivá, pokud je něco mazaná“, a poukazuje na to, že Vatikán nejedná s „Čínou“, ale s komunistickou stranou, která „zničila čínskou tradici, kulturní revoluci“ a je nositelkou sovětské komunistické ideologie. Dokonce i 20. sjezd ČKS zopakoval, že ideologie strany je marxisticko-leninská a že pro náboženství není místo, leda jako pro služebnici „socialismu s čínskými rysy“.