Další vražda kněze ve Francii

Otec Olivier Maire byl zavražděn v Saint-Laurent-sur-Sèvre ve Vendée na západě Francie. Vrahem byl přistěhovalec z Rwandy, který vypálil katedrálu v Nantes. A byl na svobodě. Ve Francii se christianofobie rychle šíří.

Kněz byl zavražděn v Saint-Laurent-sur-Sèvre ve Vendéena západě Francie. Mrtvé tělo bylo nalezeno ráno poté, co se vrah vydal policii.

Emmanuel Abayisenga, od roku 2012 ve Francii ilegální rwandský přietěhovalec, se představil policii v Mortagne-sur-Sèvre, aby se přiznal k vraždě otce Oliviera Maire. Je to tentýž muž, který loni v létě zapálil katedrálu v Nantes. Začátkem června byl propuštěn pod soudní kontrolou, až do procesu stanoveného na rok 2022; hostili ho monfortanští misionáři Saint-Laurent-sur-Sèvre. Aby byl přijat, řekl kněžím, že konvertoval ke katolicismu.

A teď úřady očividně sledují stopu psychiatrického případu, žádná radikalizace. Je to nové drama uprostřed francouzského léta. Další epizoda, která vypráví, jak je dnes nebezpečné ve Francii být knězem nebo se prohlásit za katolíka. Protože tentokrát to nebude také „obvyklý“ islámský útok, ale půjde o vraždou z nenávisti ke křesťanství.

Jen v minulém týdnu a pouze ve Francii byl v Lingueuil en Touraine postupně vyloupen kostel; pietská kaple mezi Lourdes a Argelès-Gazost byla předmětem různých znesvěcení; dveře kostela Sainte Thérèse v Rennes byly zničeny v noci poté, co před několika týdny bylo poškozeno růžové okno kostela a v Notre-Dame v Nice se imigrant pokusil ukrást z kostela starodávný předmět. Překvapen vyhrožoval věřícím a knězi smrtí. Hrozba, která se stále ozývá ve stejné bazilice, kde loni v říjnu Tunisan sťal tři katolíky ve jménu Alláha.

Vandalismus, žhářství, znesvěcení a útoky různého druhu a bez jakéhokoli viníka jsou stále více rozšířené. Francouzská média konečně začínají zavírat debaty o příčinách protikřesťanské nenávisti. Snažíme se pochopit, co tato vlna christianofobie představuje, ale prozatím všechno upadá do prázdnoty a zapomnění, pět let od islámského útoku, při kterém otec Hamel přišel o život.

Útoky proti křesťanství se mezi lety 2008 a 2019 zvýšily o 285%. Za pouhý měsíc, před katedrálou svatého Petra a Pavla v Nantes oheň zdevastoval katedrálu Saint-Pierre v Rennes, další zničil střechu a sakristii kostela svatého Pavla v Corbeil-Essonnes poblíž Paříže, dále pohltily plameny opatství Ligugé ve Vienne. Smutná kronika obyčejného měsíce ve Francii.

Když jsme rozmlouvali sbiskupem z Fréjus-Toulonu, Dominikem Reyem, řekl nám, že útoky na církev v Evropě se uskutečňují v kontextu evropské společnosti charakterizované sekularismem, nihilismem, hédonismem, kulturním a morálním relativismem, konzumismem a rozsáhlou ztrátou smyslu pro posvátné.

Philippe de Villiers vyprávěl o „milované dceři“ katolické církve, Francii, která se mění v „oblíbenou dceru islámu“. „Arogantně nás tlačí, abychom přepsali historii Francie ve světle ‚přínosu islámské civilizace‘,“ napsal de Villiers.

Jedním z důvodů, proč vláda podceňuje protikřesťanskou nenávist, je také to, že Francouzi se obávají rozdmýchání takzvané islamofobie, tedy z obav, že někteří lidé instinktivně obviňují muslimy, a proto se má za to, že skrývání zpráv nebo jejich neuvádění do kontextu je nejlepší lék. V letech 2008 až 2020 se zločiny z nenávisti zčtyřnásobily. Francie roku 2021 se tak nezdá být příliš daleko od toho, co v Le Figaro představil Marcel Proust ve Smrti katedrál. Spisovatel uvedl, že jednoho dne se francouzské katedrály promění v kasina. Historie dokazuje, že má pravdu: dnes se mnoho kostelů proměnilo v diskotéky, hospody, restaurace, tělocvičny, islámská centra. Další byly zbořeny, aby bylo místo pro parkoviště, nákupní centra a obytné budovy.

Podle výročních zpráv o protikřesťanské trestné činnosti jsou útoky ve Francii a Německu způsobeny především převážně muslimskými migračními vlnami. Ve Španělsku je to pravda až do určitého bodu: v mnoha případech je motivace anarchistická, nebo feministická. Cíl jevšak společný: vymazat všechny náboženské symboly z veřejné sféry. Francouzský ultrasekularismus podkopává základy celé společnosti. Byly položeny základy pro odstranění náboženství i víry Francouzů z veřejného života. Protože když je zavražděn kněz a katedrála se stane muzeem, civilizace nemá domov. Uzavřené kostely, prázdné kolébky – smrt civilizace. A nejen civilizace.

La Nuova Bussola Quotidiana – Lorenza Formicola