„Myslíme na osud řecké církve za Osmanů nebo ruské církve, která byla za sedmdesát let komunismu zbavena jakékoli možnosti veřejně vystupovat. Přesto tato církev díky liturgii přežila.“
Martin Mosebach, nositel Büchnerovy ceny, byl šokován, když slyšel o tom, že Vatikán zpřísňuje latinskou mši. „Myslel jsem, že takový krok je možný, ale myslel jsem si, že v duchu kuriální zdvořilosti počkají až do smrti Benedikta XVI,“ říká nejslavnější německý katolický spisovatel deníku Die Welt.. V sázce jsou tradice církve, jak se postupem času vyvíjely. „Slavení mše pochází z počátků křesťanství. Ježíš navštívil chrám a slavil tam obřad. Katolická mše je s tím překvapivě spojena. Přesto jsou tyto odkazy v moderní liturgii stěží rozpoznatelné. Dá se téměř hovořit o pokusu odstranit židovské prvky z katolické mše odstraněním starověké mše“.
Před několika týdny odjel Mosebach do Maroka, kde pracoval na svém novém románu. „Kněz tu pobíhal sem a tam mezi oltářem a CD přehrávačem, aby hrál nové duchovní písně, ne příliš svátostné. Výsledek je všem k vidění: zhroucení západní církve. Petr odešel do Říma. Ale co když Řím už nechce být Římem? Tato snaha o modernitu i na liturgické úrovni bude mít zničující následky, varuje Mosebach. „Zamysleme se nad osudem řecké církve za Osmanů nebo ruské církve, která byla za sedmdesát let komunismu zbavena jakékoli možnosti veřejně vystupovat. Přesto tato církev přežila díky liturgii“.
Křesťané přitom letos poprvé v historii ztratí většinu populace. „Jsem přesvědčen, že ztráta náboženství destabilizuje zemi,“ řekl Mosebach Welt. „Dochází ke ztrátě historie, vědomí života jako článku v dlouhém řetězu, jako dědictví.“ Mosebach má nějaké pro Západ: „Křesťané a ateisté věří, že náboženství může být pohlceno filantropií a lidskými právy“.
Není to poprvé, co velký německý spisovatel zas ahuje na obranu starověkého ritu. Loni v létě, v rubrice První věci Mosebach vysvětlil: „Papež František je otřesen něčím, co ho znepokojuje: Tradice církve. Latinská mše přitahuje i mladé lidi, kteří objevili a naučili se milovat „poklad skrytý v poli“, jak Benedikt XVI. starověkou liturgii nazval. V očích papeže Františka je to tak vážné, že to musí být zrušeno. Aldous Huxley ilustroval tento druh úžasu v Novém světě, ve kterém mladý muž moderní elity bez smyslu pro historii objevuje přetékající bohatství předmoderní kultury a je okouzlen.
Vidíte to v Anglii. Dnešní zprávy v Telegraphu, že za pouhých deset let bylo zavřeno 400 kostelů. Míra odpadů, kterou vedoucí definují jako „šokující“. A dalším 350 kostelům hrozí, že budou v příštích čtyřech letech uzavřeny, odhalují Times . Stejně jako v Německu se letos křesťané poprvé za tisíc let stali v Anglii menšinou. Slavný Simon Jenkins v dnešním Guardianu píše, že křesťanství ve Spojeném království skončilo a že v budoucnu zůstane jen málo kostelů. Co dělat s ostatními? „Jediné, co mohou udělat, je zřítit se, jako to dělaly středověké hrady. Opuštěná ruina v centru každého města a vesnice v Británii není zábavná podívaná: v bývalých kostelech „otevíráme pobočky bank a čepujeme pivo .“
Mosebach věnoval svou knihu »The 21: A Journey into the Land of Coptic Martyrs« (»21: Cesta do země koptských mučedníků«) 21 egyptským křesťanům, kteří se objevili v propagandistickém filmu zveřejněném od Isis, na němž jsou zachyceni s rukama svázanýma za zády, jak chvíli před popravou na pláži v Libyi vyslovují jméno Ježíš. „Tak klidně klečí a čekají na ostří nože, které jim bude přiloženo k hrdlu: jsou nejen dětmi jiné země a jiné civilizace, ale také jiné doby, která dávno zmizela v temnotě dějin: doby, kdy lidé přesně věděli, kým jsou.“
Pramen: Chiiesa e post ocncilio