Zázračná Vladimirská Madona

Vladimirská Madonna je jednou z nejznámějších ikon na světě a je v Rusku předmětem bezkonkurenční úcty. Té úctě bylo připsáno několik zázraků, mezi které patří přesvědčení, že přispěly k vítězství dvou důležitých bitev. Zde je odhaleno několik tajemství této slavné ikony!


Mezi historií a legendou

Ačkoli to byla zhotovena ve 12. století v Konstantinopoli, legenda připisuje vytvoření této ikony samotnému Lukášovi Evangelistovi.

Do Ruska dospěla poté, co byla darována patriarchou Konstantinopole jednomu knížeti, který žil poblíž Rostova, pravděpodobně ve snaze přivést slovanské národy ke křesťanství. 

 Na záchranu Moskvy

 Z města Vladimir, podle kterého je pojmenována, byla tato slavná ikona přenesen do Moskvy v roce 1395 během invaze Tamerlána.

Říká se, že Basil I. plakal celou noc před ikonou a téhož dne se Tamerlán stáhl. Po této události si město Moskva chtělo ikonu podržet a odmítlo ji vrátit do města Vladimir.


Stalin a Vladimirská Madona

Traduje se, že i ateistický diktátor Stalin se během druhé světové války za bitvy o Moskvu obrátil k Panně Marii Vladimirské s žádostí o pomoc.

Stalin dal ikonu údajně naložit do letadla, které přeletělo nad městem: Moskva takto z nebe požehnaná nepadla a sovětským jednotkám se podařilo odrazit německého nepřítele. – [ Zdroj ]