Vatikán a Čína

Nejnovnější setkání vatikánské delegace s čínskými úřady se uskutečnilo ve městě, kde od roku 2005 není žádný oficiální biskup. Msgre Celli se mohl setkat s dvaadevadesátiletým podzemním biskupem Msgre Melchiorrem Shi Hongzhenem. Zpráva předložená Národnímu shromáždění čínských katolických představitelů mezitím vyčísluje počet katolických kostelů v Číně na 4202 a 110 000 nových křtů za posledních šest let.

Milán (AsiaNews) – Právě uplynul celý rok od posledního jmenování biskupa v Číně – M. Cui Qingqi, biskup Wuhan-Hankou vysvěcený 8. září 2021 – V Tianjinu se vatikánská delegace vedená M. Claudiem Maria Cellim setkala s představiteli Čínské lidové republiky. Setkání před několika dny oznámil vatikánský státní sekretář kard. Pietro Parolin v rozhovoru pro italskou televizi.

V centru cesty, která se uskutečnila od konce srpna do prvních zářijových dnů, bylo samozřejmě obnovení prozatímní dohody o jmenování biskupů, která byla podepsána na podzim 2018 a obnovena 22. října 2020 na dva roky, takže se nyní blíží její druhé vypršení. Poté, co papež František veřejně vyjádřil přání, aby byla dohoda obnovena, a poté, co byl zveřejněn pozitivní výsledek návštěvy vatikánské delegace, lze snadno dojít k závěru, že obnovení dohody je nyní v podstatě zpečetěno, ačkoli bude pravděpodobně oznámeno až těsně před vypršením její platnosti. Koneckonců Peking se nyní nachází v předvečer klíčového termínu 16. října, kdy začíná 20. sjezd Komunistické strany Číny. A je nemyslitelné, aby v těchto týdnech, tak zásadních pro určení vnitřní rovnováhy sil v Si Ťin-pchingově stínu, byl prostor pro diskuse o porozumění s Vatikánem.