Ruka ruku myje

Ještě v roce 2010 to bylo s pověstí kardinála Danneelse poněkud nejisté. Bývalý belgický primas byl zatažen do pedofilního skandálu, který otřásal zemí. Danneels byl obviněn, že viníka kryl. Tak tomu bylo ještě za pontifikátu Benedikta XVI.

Liberálně lascivní klima části belgické církve bylo obecně známé. Ale média nehledala souvislost mezi liberální církevní kázní a kriminálními sexuálními případy. Danneels nebyl kritizován jako liberální prelát. Šlo především o to postavit na pranýř církev a její nauku. Danneels a jeho odpovědnost se nestaly tématem pro média. Jeho nástupcem se však stal „konzervativní“ arcibiskup Leonard, který během několika týdnů musel snést více ran, než jeho předchůdce za 30 let svého episkopátu.

Danneels měl být nicméně vyloučen roku 2013 z konkláve, jehož hlavní heslem bylo skoncovat s ratzingerovským pontifikátem. Nestalo se tak. Nicméně Danneels, který vstupoval do konkláve ještě s vážnou tváří pro existující kriminální machinace, vyšel ze Sixtinské kaple zcela změněný. Po volbě Benedikta byl Danneels tak otřesen, že se ani nezúčastnil tradiční večeře. Tentokrát již 14. dubna všechna belgická média hlásila, že Danneels hlasoval pro Bergoglia.

Všechny možné útoky a všechny domovní prohlídky byly obratem zažehnány jakoby se rozplynuly, lépe řečeno, otočily na Ratzingerovu hlavu, ačkoliv právě za německého papeže byly takové případy řešeny s velkou jasností a odpovědností.

Jmenování kardinála Danneelse na říjnový synod 2014, týkající se právě otázek rodiny, vyvolalo řadu otazníků. Nicméně již tři měsíce po konkláve se belgický kardinál ‚kvalifikoval‘ během letu z Rio de Janeira, když požadoval připuštění homo-sňatků. (To je onen let, kdy zaznělo: Kdo jsem já, abych soudil...) Bude podporovat Kasperův a Bergogliův projekt i v druhé části synody.

Giuseppe Nardi – Katholisches.info