Případ „Mortara“

Slavný režisér a producent Steven Spielberg se připravoval k natáčení filmu o „případu Mortara“, který je rozšířen po celém světě. Podle této verze chlapec Edgardo Mortara byl z nařízení Pia IX. jako sedmiletý krutě vytržen z náruče židovských rodičů, kteří žil v Boloni, unesen do Říma a vychováván v katolických ústavech, by se stal katolíkem. A to z toho důvodu, že když jako maličký a byl na pokraji smrti, katolická služka ho tajně pokřtila.

Antiklerikální laici a židovská společenství z toho udělali senzační případ, aby tak dokumentovali nelidský charakter církve. Ale v roce 2004 Vittorio Messori, když pracoval v římských archivech Lateránských kleriků, udělal kolosální objev: našel nevydaný vlastní životopis samotného Mortara, který se stal velmi horlivým řeholníkem. Autobiografii napsal v roce 1888, když mu bylo 37 let. Znechucen množstvím lží o svém případu, chtěl popravdě vyložit, jak se věci mají.

Jeho spis je také dojemnou apologií pomlouvaného papeže, který byl pro něho ve skutečnosti opravdovým otcem. Ale je to také apologie katolické církve, ve které chtěl být za každou cenu řeholníkem a neúnavným apoštolem. Messori vydal tento dokument v nakladatelství Mondatori pod titulem »Já, židovské dítě unesené Piem IX.« a napsal k němu úvod o sedmdesáti stránkách. Uněkterých lidí to vyvolalo nevoli, ale nikdo nemohl polemizovat, protože autobiografie je nezvratným důkazem z ruky samotného protagonisty.

Spielberg již pracoval na projektu svého filmu, který se měl zakládat, jak sám uvedl, na autorech různých zaujatých verzí, které sloužily k protikatolické propagandě. Po marných pokusech znemožnit americké vydání Messoriovy knihy, vyšel pravdivý materiál pod titulem “Kidnapped By The Vatican?” v nakladatelství Ignatius Press v San Francisco.

A to znamenalo konec představení. Spielber oznámil, že práce na filmu zastavil. Oficiální důvod: odebral se do Itálie, aby zde našel chlapce, který by nejlépe představoval mladičkého uneseného křesťana. »Viděl jsem tisíc mladíků, ale nenašel jsem žádného, který by mě uspokojoval.«

Jediné vysvětlení pro pád kolosálního filmu, pro který bylo už všechno připraveno! Není proto divu, že čelem vzad slavného režiséra mnozí připisují zveřejnění autobiografie samotného Mortary, odhalující podvod, který přetrvával skutečný případ 150 let.

  P. Edgard se svou matkou

Nuova Bussola quotidiana