Plán nepřítele

Z projektu nepřátel církve zpracovaného před 200 lety:

Na cestě, kterou vytyčujeme pro naše bratry, bude nutno překonat velké překážky a těžkosti nejrůznějšího druhu. Zvítězí nad nimi jejich zkušenost a důvtip; ale cíl je tak krásný, že je třeba nasadit všechny páky, abychom ho dosáhli. Chcete revolucionizovat Itálii? Hledejte papeže, jehož portrét jsme právě navrhli. Chcete zřídit vládu vyvolených na trůně babylonské nevěstky?

Postarejte se, aby klérus pochodoval pod vaším praporem, a přitom stále ještě věřil, že pochoduje pod praporem Apoštolských klíčů.

Chcete odstranit poslední stopy po tyranech a utlačovatelích? Rozprostřete své sítě jako Šimon Bar-Jona, ale místo na mořském dně rozprostřete je po sakristiích, seminářích a klášterech, a když se neunáhlíte, slibujeme vám ještě zázračnější rybolov, než byl jeho. Rybář ryb se stal rybářem lidí a vy budete hromadit přátele kolem Apoštolského stolce. Budete mít ve své síti revoluci tiáry a pluviálu, která kráčí pod křížem a s církevními prapory, revoluci, která potřebuje jen malý podnět, aby ve čtyřech úhlech světa vznítila požár.

Z Permanentního projektu Alta Vendita

Daří se jim, nebo nedaří? (viz)