Pius XII. a Židé

Papež Pius XII. osobně během druhé světové války zachránil více než patnáct tisíc Židů: to je nejnovější výsledek studie německého historika o nezveřejněných dokumentech z vatikánských archivů, které byly dosud nepřístupné. Černá legenda o tichém a spolupachatelském papeži definitivně vybledla.

Archivář Bundestagu Michael Feldkamp strávil část svého života snahou osvětlit postoj katolické církve k Židům během druhé světové války a stal se uznávaným odborníkem v této oblasti.

Historik, který měl nedávno přístup k nepublikovaným dokumentům, odmítá tezi o neznalém a lhostejném Piu XII. ohledně hrůzy koncentračních táborů: „Co je nyní nového, i když jsme to vždy tušili, je jisté, že Pius XII. znalvšeho od začátku,“ vysvětluje Michael Feldkamp.

Římský pontifik, lépe informovaný než americké tajné služby, dokonce varoval ještě svobodný Západ, aniž by byl slyšen: „Pokud jde o systematické vyhlazování evropských Židů, papež Pacelli poslal v březnu 1942 zprávu americkému prezidentu Rooseveltovi: dva měsíce po konferenci ve Wannsee.“

„Varoval, že se něco děje v Evropě ve válečných zónách. Tyto zprávy nebyly Američany považovány za důvěryhodné.“ Ticho tedy nepřicházelo tam, kde si to mysleli…

Eugenio Pacelli každý den bilancoval nacistické zneužívání: „Dostával všechna hlášení, dokonce vytvořil vyhrazenou kancelář v rámci druhé sekce státního sekretariátu, kde se zaměstnanci museli zabývat výhradně těmito otázkami. Byli tam mons. Domenico Tardini a Mons. Dell’Acqua, dva budoucí kardinálové, kteří mu denně vysvětlovali situaci,“ uvádí německý historik.

Studium nejnovějších archivů, nedávno odtajněných, nám tedy umožňuje odhadnout, „že Pius XII. osobně zachránil svým osobním úsilím asi patnáct tisíc Židů: otevřením ambitů klášterů, aby se tam mohli ukrýt. Objevy, které jsem právě získali ve Vatikánu ukazují, jak moc a pečlivě byl italský papež informován,“ dodává.

Konečně se objevila nová fakta: „Vojáci švýcarské gardy se tak museli postavit také mužům z Waffen SS a důstojníkům Wehrmachtu, aby mohli ukrýt Židy v římské bazilice Santa Maria Maggiore“, uvádí Michael Feldkamp. .

„Tímto způsobem nyní můžeme napravit mnohé nepřesnosti, někdy dokonce obvinění, zejména ta z ‚mlčení‘ Pia XII.“, říká historik.

Ve skutečnosti lze neoznámení zločinů, z nichž byl papež v té době obviněn, „považovat za rozumné, protože mu to umožnilo zachraňovat lidi pomocí tajných operací, protože v té době nebylo pochyb o tom, že by to přilákalo více pozornost veřejnosti.. organizováním demonstrací nebo psaním protestních poznámek.“

Pius XII. naopak vedl jednání s německým velvyslanectvím a italskou policií, se samotným Mussolinim a italským ministrem zahraničí, aby odvedl pozornost. Vždy se snažil získat co nejvíce vyjednáváním.“

Michael Feldkamp si je však vědom toho, že lež umírá těžce a že nebude snadné znovu zjistit pravdu o pontifikátu Pia XII: „Někteří lidé si nedokážou představit, že sedmdesát let věřili lži a že pravda je ve skutečnosti radikálně odlišná. Často se s tímto způsobem myšlení setkávám, a to jak mimo církev, tak uvnitř ní.

Je třeba říci, že v rámci katolické hierarchie se zdá, že nespěchá s rehabilitací papeže známého tím, že se postavil proti duchu novosti, který prostoupil Církev v 50. letech a který by triumfoval v následujícím desetiletí . Ale to je jiný příběh…
(Zdroje: Vatican News – FSSPX.Actualités ) Obrázek: Banques d’Images Alamy

(Zdroje: Vatican News – FSSPX.Actualités ) Obrázek: Banques d’Images Alamy