Byzantský zpěv, který je ústřední součástí byzantské liturgie, prohlásilo UNESCO za nemateriální kulturní dědictví lidstva.
Byzantský zpěv je plodem tisícileté liturgické hudební tradice východní církve a sahá k samým jejím začátkům. Stal se jedním ze 42 nemateriálních kulturních dědictví, která vyhlásilo UNESCO v Bogotě na svém XIV. zasedání.
Podkladem byla dohoda o zachování nemateriálních kulturních pokladů z roku 2003, která vstoupila v platnost 2006 a byla ratifikována 178 státy (bez USA, Ruska, Austrálie a Jižní Ameriky).
V odůvodnění se praví:
Jako živé umění, které existuje 2000 let, je byzantský zpěv významná kulturní tradice a dokonalý hudební systém, který je součástí společné tradice byzantské říše. Jelikož skrze něho byly liturgické texty řecké pravoslavné církve hudebně povzneseny a uctěny, je tento zpěv nerozlučně spojen s duchovním životem a náboženskou kulturou.
Byzantský zpěv je jedinečný hudební druh. Jedná se o jednohlasý zpěv bez doprovodu nástrojů, a tím odpovídá gregoriánskému chorálu, který tvoří tradici zpěvu v západní latinské církvi.
Tónový systém byzantského zpěvu se člení do osmi tónin. Tyto staré tóniny tvoří společnou tradici celé církve jak východní, tak západní a také arménské. Byzantský zpěv se odlišuje tím, že se zpívá v řeckém jazyku ( v některých oblastech Blízkého Východu také arabsky. Je doprovázen dlouhým a vážným zvukem, zvaným ison nebo Isocratima. Před 1400 lety byl předchůdcem gregoriánského chorálu. Později ovlivnil i slovanský církevní zpěv.
Byzantský zpěv se vyvinul především k uctění biblických textů, jejichž přednesu měl propůjčit slavnostní ráz. Zvláštního rozvoje se dočkal ve čtvrtém století. Vrcholné období prožíval v době 13. -15. století a byl ukončen pádem Konstantinopole do moci Turků. V písemné a ústní formě v chrámech a klášterech přežil pád byzantské říše a ovlivňuje dnes lidovou i pop hudbu od Balkánu až k Sýrii a Svaté zemi.
Na Západě panuje široce rozšířené nepochopení a všechno východní se připisuje pouze islámu. Převážná část však pochází z křesťanství nebo z východní církevní tradice. To platí také pro hudbu.
Zvuková ukázka je podložena obrazy z Hagia Sophia, která byla jedním z nejnádhernějších byzantským chrámem, ale po dobytí Konstantinopole byla proměněna na mešitu a dnes slouží jako muzeum.
Katholisches