Biskup Athanasius Schneider poskytl LifeSiteNews analýzu (viz celý text v našem překladu), ve které pojednává o podstatě a mezích poslušnosti papeži. Citováním svatého Tomáše Akvinského a dalších zdrojů vysvětluje, že veškerá autorita a veškerá poslušnost má své meze. „Poslušnost,“ říká, „není slepá ani bezpodmínečná, ale má své hranice. Kde je hřích, smrtelný nebo ne, máme nejen právo, ale povinnost neuposlechnout.“ Zde je seznam precedentů. K tématu „dvou forem“ obřadu, viz .
Autorita je definována svými limity a poslušnost je také definována svými limity. Uvědomění si těchto limitů vede k dokonalosti ve vykonávání autority a k dokonalosti ve vykonávání poslušnosti“.
Správný výklad poslušnosti papeži
Církev svatá je především božská instituce a ve svém nadpřirozeném významu je tajemstvím. Za druhé má také lidskou a viditelnou realitu, viditelné členy a hierarchii (papež, biskup, kněz).
Když Matka Církev prochází jednou z nejhlubších krizí ve své historii, jako je tomu v naší době, kdy se krize dotýká všech úrovní církevního života v děsivé míře, Božská Prozřetelnost nás vyzývá, abychom milovali naši Matku Církev, ponižovanou a vysmívanou. ne primárně svými nepřáteli, ale zevnitř svými pastýři. Jsme povoláni pomáhat naší Matce Církvi, každý na svém místě, pomáhat jí ke skutečné obnově svou vlastní věrností neměnné celistvosti katolické víry, naší věrností stálé kráse a posvátnosti její liturgie, liturgie sv. všechny časy, skrze náš intenzivní duchovní život ve spojení s Kristem a skrze skutky lásky a dobročinnosti.
Tajemství církve je větší než samotný papež nebo biskup. Někdy papežové a biskupové ublížili církvi, ale zároveň Bůh použil jiné nástroje, často jednoduché věřící, prosté kněze nebo několik biskupů, aby obnovil svatost víry a života v církvi.
Být věrný církvi neznamená vnitřně poslouchat všechna slova a činy papeže nebo biskupa, protože papež nebo biskup se neshodují s celou církví. A jestliže papež nebo biskup podporuje cestu, která poškozuje integritu víry a liturgie, pak není v žádném případě povinen ji vnitřně následovat, protože je třeba se řídit vírou a normami církve všech dob, apoštolů a svatých.
Katolická církev je jedinou církví založenou Kristem a je výslovnou Boží vůlí, aby se všichni lidé stali členy Jeho jediné Církve, členy Tajemného Těla Kristova. Církev není soukromým majetkem papeže; ve skutečnosti je pouze náměstkem, služebníkem Kristovým. Stát se plně katolíkem proto nemůže záviset na chování konkrétního papeže. Určitě musíme poslouchat papeže, když neomylně navrhuje Kristovu pravdu, když mluví ex cathedra, což je velmi vzácné. Musíme poslouchat papeže, když nám přikazuje dodržovat zákony a přikázání Boží, [a] když činí správní a jurisdikční rozhodnutí (jmenování, odpustky atd.). Pokud však papež vytváří zmatek a nejednoznačnost ohledně integrity katolické víry a posvátné liturgie, pak ho nesmíme poslouchat a musíme poslouchat církev všech dob a papeže, kteří v průběhu dvou tisíciletí důsledně a jasně učil.všechny katolické pravdy ve stejném smyslu. Katolické pravdy, které nacházíme vyjádřené v Katechismu. Musíme poslouchat katechismus a liturgii všech dob, kterými se řídili svatí a naši předkové.
Spolu s dalšími úvahami je v následujících řádcích navrženo stručné shrnutí mistrovského zásahu profesora Roberta de Mattei „ Poslušnost a odpor v dějinách církve “, který se konal na Rome Life Forum dne 18. května 2018 [ zde ] .
Je to falešná poslušnost, když někdo zbožšťuje muže, kteří zastupují autoritu v církvi (papež nebo biskup), když tento člověk přijímá příkazy a souhlasí s výroky svých představených, což evidentně poškozuje a oslabuje jasnost a integritu katolické víry.
Poslušnost má základ, účel, podmínky a meze. Pouze Bůh nemá žádné limity: je nesmírný, nekonečný, věčný. Každý tvor je omezený a tento limit definuje jeho podstatu. Na zemi proto neexistuje neomezená autorita ani neomezená poslušnost. Autorita je definována svými limity a poslušnost je také definována svými limity. Vědomí těchto limitů vede k dokonalosti ve vykonávání autority a dokonalosti ve vykonávání poslušnosti. Nepřekročitelným limitem autority je respekt k božskému zákonu celistvosti a jasnosti katolické víry a respekt k tomuto božskému zákonu celistvosti a jasnosti katolické víry je také nepřekročitelným limitem poslušnosti.
Svatý Tomáš si klade otázku: „Jsou poddaní povinni ve všem poslouchat své představené?“ ( Summa theologiae, II-IIae, q. 104, a. 5); jeho odpověď je ne. Jak vysvětluje, důvody, proč nelze poddaného nutit ve všem poslouchat svého nadřízeného, jsou dvojí. Za prvé: na příkaz vyšší autority, protože hierarchie autorit musí být respektována. Za druhé: pokud nadřízený přikáže poddané, aby dělal nezákonné věci, například když se od dětí nevyžaduje, aby poslouchaly své rodiče ve věcech sňatku, zachování panenství a podobně. Svatý Tomáš uzavírá: «Člověk je podřízen Bohu absolutně, a to ve všech věcech, vnitřních i vnějších: je tedy povinen Boha ve všem poslouchat. Poddaní však nejsou povinni poslouchat své nadřízené ve všech věcech, ale pouze v některých věcech. (…) Můžeme tedy rozlišit tři druhy poslušnosti: první, dostačující ke spáse, poslouchá jen v povinných věcech; druhý je dokonalý, poslouchá ve všech zákonných věcech; třetí, je neuspořádaný, také poslouchá v nezákonných věcech“ (Summa theologiae , II-IIae, q. 104, a. 3).
Poslušnost není slepá ani bezpodmínečná, ale má své hranice. Kde je hřích, smrtelný nebo ne, máme nejen právo, ale povinnost neuposlechnout. To platí i za okolností, kdy je jim přikázáno udělat něco škodlivého pro integritu katolické víry nebo posvátnost liturgie. Historie ukázala, že biskup, biskupská konference, koncil [a] dokonce i papež prohlásili chyby ve svém neomylném magisteriu. Co by měli věřící za takových okolností dělat? Svatý Tomáš Akvinský ve svých různých dílech učí, že tam, kde je víra ohrožena, je legitimní, ba právě naopak, veřejně vzdorovat papežskému rozhodnutí, jako to učinil svatý Pavel sv. Petrovi, prvnímu papeži. Opravdu, „sv. Pavel, který byl podřízen sv. Petrovi,Summa theologiae , II-II, q. 33, a. 4, ad 2).
Odpor svatého Pavla se projevil jako veřejná náprava svatého Petra, prvního papeže. Svatý Tomáš věnuje celou otázku bratrské nápravě v Summě . Bratrskou nápravu mohou poddaní také směřovat k představeným a laici proti prelátům. „Protože však ctnostný čin musí být zmírněn náležitými okolnostmi, vyplývá z toho, že když subjekt opraví svého nadřízeného, musí to udělat správně, ne s drzostí a tvrdostí, ale s mírností a respektem“ ( Summa theologiae, II-II, q. 33, a. 4, ad 3). Je-li nebezpečí pro víru, jsou poddaní povinni svým prelátům, včetně papeže, i veřejně vyčítat: „Proto kvůli riziku pohoršení ve víře ho Pavel, který byl ve skutečnosti podřízen Petrovi, pokáral veřejně“ ( tamtéž ).
Osoba a úřad papeže má svůj význam v tom, že je pouze náměstkem Kristovým, nástrojem a nikoli cílem, a jako takový je třeba tento význam používat, pokud nechceme převrátit vztah mezi prostředkem a cílem. Je důležité to zdůraznit v době, kdy zejména mezi nejzbožnějšími katolíky panuje kolem toho velký zmatek. A poslušnost papeži nebo biskupovi je také nástrojem, nikoli cílem.
Římský velekněz má plnou a okamžitou autoritu nad všemi věřícími a na zemi není nadřazená jemu, ale nemůže, ani pomocí chybných a/nebo nejednoznačných tvrzení, pozměňovat a oslabovat integritu katolické víry, ústavu. božské církve, nebo stálá tradice posvátnosti a obětního charakteru liturgie mše svaté. Pokud se tak stane, existuje legitimní možnost a povinnost biskupů a také věřících laiků nejen předkládat soukromé a veřejné výzvy a návrhy na nápravu nauky, ale také jednat v „neposlušnosti“ papežského řádu, který mění, resp. oslabuje integritu víry, božské konstituce církve a liturgie. Toto je velmi vzácná, ale možná okolnost, která neporušuje, ale potvrzuje pravidlo oddanosti a poslušnost papeži, který je povolán k potvrzení víry svých bratří. Takové modlitby, výzvy, návrhy na nápravu nauky a takzvaná „neposlušnost“ jsou naopak projevem lásky k nejvyššímu pontifikovi, aby mu pomohl obrátit se od jeho nebezpečného chování spočívajícího v zanedbání své primární povinnosti potvrdit celou církev v víra.jednoznačně a rázně.
Je také nutné připomenout, co učí První vatikánský koncil: „Duch svatý byl zaslíben Petrovým nástupcům ne proto, aby skrze jeho zjevení dali na známost nějakou novou nauku, ale aby s jeho pomocí nábožensky střežit a věrně vykládat zjevení nebo uložení víry předané apoštoly“ (I. vatikánský koncil, dogmatická konstituce Pastor aeternus , kap. 4).
Po několik staletí převládal v životě církve právní pozitivismus spojený s určitým druhem papolatrie. Tento postoj má tendenci redukovat vnější příkazy nadřízeného a zákon na pouhý nástroj v rukou těch, kdo drží moc, přičemž zapomíná na metafyzický a morální základ zákona samotného. Z tohoto legalistického pohledu, který nyní prostupuje Církví, je vždy správné to, co autorita vyhlašuje.
Tradiční duchovní pojednání nás učí, jak poslouchat církev a papeže nebo biskupa. Odkazují však na dobu normality, kdy papež a biskupové statečně a jednoznačně hájili a chránili celistvost víry a liturgie. Nyní žijeme samozřejmě ve výjimečné době celosvětové krize víry na všech úrovních církve. Věrný katolík musí uznat papežovu nejvyšší autoritu a jeho univerzální vládu. Víme však, že papež se při výkonu své pravomoci může dopustit zneužití pravomoci k evidentnímu poškození katolické víry a posvátnosti liturgie mše svaté, jak se bohužel v historii stalo. Chceme poslouchat papeže: všechny papeže, včetně současného papeže; ale pokud v učení nějakého papeže,
Podle otce Enrica Zoffoliho [ zde ] nepochází nejhorší zla církve ze zloby světa, ze zasahování nebo pronásledování laiků jinými náboženstvími, ale především z lidských prvků, které tvoří Mystické tělo. : laici a duchovenstvo . „Je to disharmonie způsobená nepodřízeností laiků dílu duchovenstva a duchovenstva vůli Kristově“ ( Moc a poslušnost v církvi , Milan 1996, s. 67):
Proti autoritě papeže nebo biskupa, kteří překračují meze božského zákona o celistvosti a jasnosti katolické víry, který se může stát veřejným, musí být pevný odpor. To je hrdinství naší doby, nejzávažnější cesta svatosti dneška. Stát se svatým znamená konat Boží vůli; konat Boží vůli znamená vždy poslouchat jeho zákon, zvláště když je to obtížné nebo když nás to staví do konfliktu s lidmi, kteří ač legitimní představitelé jeho autority na zemi (papež, biskup), bohužel šíří omyly nebo oslabují integritu a jasnost katolická víra.
Takové okamžiky jsou v dějinách Církve velmi vzácné, přesto se staly, jak je každému zřejmé, stávají se i v naší době.
Mnozí v historii projevili hrdinské chování, vzdorovali nespravedlivým zákonům politické autority. Ještě větší je hrdinství těch, kteří se bránili církevní autoritě vnucovat nauky, které se odchylují od stálé tradice víry a od liturgie církve. Synovský, oddaný a uctivý odpor nevede k odcizení církvi, ale rozmnožuje lásku k církvi, k Bohu, k její pravdě, protože Bůh je základem veškeré autority a každého úkonu poslušnosti.
Kvůli lásce k papežské službě, cti Apoštolského stolce a osobě římského papeže neváhali někteří světci, například svatá Brigita Švédská a svatá Kateřina Sienská, papeže napomínat, někdy i v rovině trochu silné, jak můžeme vidět svatou Brigitu, když cituje následující slova Páně, adresovaná papeži Řehořovi XI.: „Začněte reformovat církev, kterou jsem koupil svou vlastní krví, aby mohla být reformována a duchovně obnovena ke svému původní stav svatosti. Pokud neuposlechnete této mé vůle, pak si můžete být jisti, že budete mnou odsouzeni před celým mým nebeským soudem se stejným rozsudkem a duchovní spravedlností, s níž je odsouzen světský prelát, který musí být zbaven své hodnosti. a potrestán.. Je veřejně zbaven svého posvátného papežského hábitu, poražen a proklet. To je to, co vám udělám. Pošlu tě pryč z nebeské slávy. Nicméně, Gregory, můj synu, stále tě vyzývám, abys se ke mně obrátil s pokorou. Poslouchejte mou radu „(Kniha zZjevení , 4, 142).
Svatá Kateřina Sienská, učitelka církve, adresovala papeži Řehořovi XI. následující strohé varování a žádala ho, aby energicky reformoval Církev, nebo, pokud tak neučinil, aby se vzdal pontifikátu: „Nejsvětější a nejsladší otče, váš ubohý nehodná dcera Kateřina v Kristu sladkém Ježíši, doporučuje se ti ve své Drahocenné krvi. Božská pravda vyžaduje, abyste vykonali spravedlnost na základě množství mnoha nepravostí spáchaných těmi, kdo jsou krmeni a pasou se v zahradě Církve svaté. Protože vám dal autoritu a vy jste ji přijali, měli byste používat svou ctnost a moc; a nejsi-li ochoten je použít, bylo by pro tebe lepší vzdát se toho, co jsi předpokládal; bylo by to více cti pro Boha a zdraví pro vaši duši“.
Když ti, kdo mají v církvi autoritu (papež, biskupové), jak je tomu v naší době, neplní věrně svou povinnost střežit a bránit celistvost a jasnost katolické víry a liturgie, Bůh povolává podřízené, často malé a prosté církve, kompenzovat vady představených prostřednictvím odvolání, návrhů na nápravu a s velkou silou prostřednictvím vikářských obětí a modliteb.
Během hluboké krize církve v patnáctém století, kdy vysoké duchovenstvo často dávalo špatný příklad a vážně selhávalo ve svých pastoračních povinnostech, byl kardinál Mikuláš Kusánský (1401-1464) hluboce dojat snem, který mu ukázal duchovní realitu síla oběti sebe sama, modlitby a oběti vikářů. Ve snu viděl následující scénu: V kostele se modlilo více než tisíc jeptišek. Neklečeli, ale stáli. Stáli s nataženýma rukama, dlaněmi obrácenými vzhůru v gestu obětování. V rukou hubené, mladé, dětské jeptišky viděl Mikuláš papeže. Bylo vidět, jak těžké to pro ni bylo, ale její tvář vyzařovala radostnou záři. Tento postoj bychom měli napodobovat.
[Překlad církví a po koncilu]