Ježíšovo umučení podle simdonu

Podívejme se na Ježíšovo umučení pohledem na plátno.

Kontemplace utrpení nám pomáhá pochopit, že lidské utrpení nelze pochopit, pokud nevycházíme z utrpení Páně, a to pod hrozbou propadnutí zoufalství a nihilistickému smyslu, na který upozorňuje nemalá část moderního a současného myšlení. Rubáš předkládá očím a srdcím věřících postavu trpícího Krista, který při rozjímání od události Zmrtvýchvstání vyzdvihuje nejen vítězství nad utrpením a smrtí Syna, ale také nad utrpením a smrtí lidí všech dob a míst.

Při pohledu na plátno rozjímáme o Ježíšově utrpení.

Plátno barvy slonové kosti, 4 metry a 36 centimetrů dlouhé, 1 metr a 10 centimetrů silné půl milimetru. Na látce je vytištěn obraz muže se stopami bičování a trnovou korunou, dírami po hřebech, hlubokou ranou na boku a levým kolenem potlučeným opakovanými pády. Nevýslovně krásná tvář je rovněž poznamenána modřinami a otoky. Plátno, které je stále předmětem fascinujícího a kontroverzního výzkumu vědců, je jistě mimořádným předmětem zbožnosti a s působivou přesností připomíná utrpení, které Ježíš Nazaretský prožil během svého umučení. Analogie s evangelijním vyprávěním jsou nápadné. Počínaje bičováním, které Pilát Pontský nařídil snad v tajné naději, že Ježíše zachrání před trestem smrti.

Stopy po bičování – asi 120 – jsou vidět po celém těle muže na rubáši, ale zejména na jeho zádech. Oběť byla ve skutečnosti přivázána ke sloupu a byla k němu otočena obličejem. Nástrojem, který Římané používali k tomuto mučení, byl taxilový bič, složený z pruhů kůže zatížených ostrými olověnými kuličkami, které obnažovaly celé tělo, až někdy způsobily smrt oběti. Po celém zahaleném těle je hojně krve. Evangelium vypráví, že vojáci, kteří Ježíšovi upletli trnovou korunu, mu ji nasadili na hlavu a posmívali se mu tím, že ho bili rákosem po hlavě. Celý povrch lebky muže na rubáši je poznamenán stopami krve, které jsou četnější na zadní straně hlavy. To odpovídá koruně, kterou netvoří malý kruh z trnů, ale skutečná přílba z ostružin na hlavě, připomínající královské insignie používané v té době na Východě.

Tělo otisknuté na plátně má na obou ramenou dvě velké tržné rány způsobené třením o vodorovné břevno, které musel odsouzenec k ukřižování nést na popraviště. Při římském ukřižování byl totiž svislý sloup, jamb, již připevněn k zemi, zatímco pouze vodorovný sloup – trám vážící přes 50 kilogramů, známý jako lešení – byl přivázán k nataženým rukám odsouzence a poté připevněn provazem ke kotníkům, přičemž jednotlivé odsouzence spojoval provaz.

Ježíšovy pády tedy byly způsobeny také trhnutím dvou lotrů, kteří ho doprovázeli.

Plátno jednoznačně dokládá, že muž zabalený do tohoto prostěradla mnohokrát upadl. Je zde řada zranění hlavy, způsobených silným trámem lešení, který při každém klopýtnutí prudce rozdrtil hlavu odsouzence o kameny na cestě. Ježíš s rukama přivázanýma k patibulu si nemohl rukama opravit obličej a padl obličejem k zemi. Kromě obličeje má četná zranění stejného charakteru i na kolenou. Vojáci z hlídky, která doprovází trojici na Golgotu, si všimnou Ježíšovy prostrace a možná se obávají, že by mohl cestou zemřít. A tak neobvyklým způsobem donutí kolemjdoucího Šimona z Kyrény, aby nesl lešení na ramenou.

V této chvíli má Ježíš, ačkoli je zbaven břemene, na tváři krvavou masku. Muž z rubáše poskytuje působivou „fotografii“: nosní přepážka je zlomená, uprostřed čela je modřina a pak pohmožděnina na úrovni pravé lícní kosti, která stlačuje oko.

Když Ježíš dorazil na Kalvárii, vojáci mu brutálně svlékli plášť a losovali, aby ho nepodřízli. Rány, které zůstaly přilepené k látce, se znovu otevřely prudkým roztržením tuniky. Na rubáši jsou patrné krůpěje krve, které lze vysledovat z roztržení látky přilepené na kůži.

Vše je připraveno na ukřižování. Největší překvapení zde skýtá plátno: všichni středověcí umělci zobrazovali ukřižovaného Krista s rukama, zatímco na plátně nemá muž zabalený do plátna dlaně probodnuté hřeby, ale naopak na zápěstích je charakteristické znamení želez. Anatomie nyní potvrzuje, že to byl jediný způsob, který ukřižování staticky zabezpečil. U muže z rubáše se otisk palce neobjevuje: je to nevyhnutelný důsledek poranění středového nervu způsobeného nehtem, který automaticky ohýbá palec směrem k dlani. Tření nervových svazků o nehty, na kterých leží celé tělo, způsobuje nesnesitelnou bolest.

U muže na rubáši jsou nohy položeny na sobě a probodnuty jediným dlouhým hřebem, který odsouzence mučí při kývavém pohybu mezi polohou dřepu a zvedání. Rubáš to věrně dokládá: rána na levém zápěstí má dvě oddělené rýhy, které pocházejí ze dvou poloh, které oběť během agónie zaujímala. Sám Ježíš – stejně jako všichni odsouzení na popravišti – se na několik okamžiků zhroutí, zatížen hřeby v rukou, a pak se opět zvedne, aby se neudusil, a to tak, že si pákou odsune hřeb, který mu probodává nohy. V této pozici je Boží Syn schopen mluvit, odpouští svým katům, rozmlouvá s kajícím lotrem a oslovuje Marii a apoštola Jana. Pak je vše dokonáno a Ježíš umírá. Je pohřben ve spěchu kvůli blížící se sobotě. Jeho tělo tak není omyto, takže je svěřeno do rubáše se všemi stopami krvavého umučení. Při ukládání a cestou do hrobu vytéká z rány na boku velké množství krve smíšené se sérem. Intenzivnější barva dokazuje, že se jedná o krev, která vytekla po smrti oběti. Ale plátno nám také tajemně vypráví o vzkříšení: aby se obraz mohl reprodukovat, bylo nutné, aby mrtvola zůstala v plátně alespoň 24 hodin, ale ne déle než několik dní, protože jinak by hniloba zničila obraz i samotné plátno. Tyto časy odpovídají tomu, co se stalo v hrobě, který ženy a učedníci našli ráno prvního dne po sobotě prázdný.

Napsal Mario Palmaro