Co se děje na Srí Lance

Svědectví jednoho misionáře FSSPX

Mnozí z vás vyjádřili své starosti o církev na Srí Lance a připojili své modlitby po útocích o Velikonoční neděli. Chtěl bych vám poděkovat a informovat vás tímto článkem o situaci. Když jsme se dověděli o útocích, které postihly dva katolické kostely a také jeden protestantský, v den Zmrtvýchvstání Páně, byla naše komunita tímto faktem velmi otřesena, zvláště proto, že byl zcela nečekaný.

Srí Lanka je území převážně buddhistické a církev se zde těší velké vážnosti jako jedna z nejstarších veřejných institucí na ostrově. Je oceňována za své vynikající školství, nemocnice a všechny charitativní instituce. Církev je zde rozdělena do 12 diecézí a čítá 1,2 mil věřících, což představuje 6,1% populace (podle sčítání 2012).

Církev se zde těší velké svobodě kultu, přijímá mnoho konvertitů, otevírá nové farnosti, staví kostely, nové školy a kláštery.

Katolický život

Pro kněze je Srí Lanka jedno z nejlepších míst na světě. Priorát FSSPX je v Negombo, jednom z nejkatoličtějších měst v zemi, takže naše komunita žije v prostředí hluboce křesťanském, což je privilegium, které se v těchto časech ztrácí z tváře naší země.

Při jízdě po silnici kolem západního pobřeží je vidět mnoho oratoří, soch světců a křížové cesty. Město Negombo je proslavené, že je zde dokonce tři metry vysoká socha Krista Krále, svědčící o tom, že Negombo je katolické město. Před dvěma roky místní správa umístila sochu Panny Marie na orloji na věži a pod ní velkou obrazovku, která vítá návštěvníky kamenného Říma jménem Negombo.

O vánočním období byly na ulicích velmi vkusně upravené tradiční betlémy. Na rozdíl od Evropy zde si nikdo netroufá provádět nějaké vandalství.

Kněz ve společnosti

Kněz se ve zdejší společnosti těší velké úctě. Když se objeví v nějakém úřadě nebo bance, nikdy nemusí stát ve frontě. V plně obsazeném autobuse mu ihned uvolňují místo. Tuto úctu jsem poznal již cestou letadlem společnosti ze Srí Lanky. Personál mi věnoval zvláštní péči a všechny formality byly vyřízeny přednostně.

Velkodušnost srílanských aerolinií se též projevila, když přivážely relikvii sv. Antonína. Vedení společnosti vybralo pro tento let jako piloty dva katolíky. Relikvie byla umístěna na zvláštním křesle v luxusní třídě. Po příletu byla přijata jako hlava státu. Vozidlo pak doprovázelo vojsko a policie.

Proč tedy atentáty?

Velikonoční útok měl za účel hluboce zranit katolickou komunitu. Proto byl atentát proveden v den největšího svátku roku a v chrámech zde nejvíce uctívaných světců: sv. Antonína a sv. Šebestiána. Policie se snaží odhalit pozadí této události, ale mnoho lidí patřičnou odpověď zná.

Bratrstvo je tedy v bezpečí?

Jako všechny církve v zemi musíme být bdělí. Náš kostel se otevírá jen ke mši svaté. Hlásič ohně je zapojen od 18.00 do 6.00 dalšího dne. Náš priorát není důležitý, a proto je málo pravděpodobné, že by se stal terčem kriminální operace. Ale kdo to může vědět? Jeden z napadených kostelů je do nás vzdálen jen dva kilometry. Modleme se za tuto krásnou zemi, která nám má mnoho co nabídnout, aby byla tato zkouška překonána a země zůstala místem, kde vládne náboženská a sociální harmonie. K většímu dobru zdejší populace.

 Kaple na Srí Lance                                         

Don Fabrice Loschu, 22. 4. 2019