Úder bkeku do sochy Krista Spasitele

(Brasilie) Minulý pátek 10. února došlo v Riu de Janeiru k velkolepému přírodnímu úkazu. Do sochy Krista Vykupitele na Corcovadu v Riu de Janeiru udeřil blesk.

Vzhledem k exponované poloze došlo k podobným úderům blesku již v minulosti. Renovační práce byly nutné po úderu blesku v roce 2014, který oddělil část špičky pravého prostředníčku. Socha Cristo Redentor, dokončená v roce 1931, byla naposledy renovována v roce 2020.

Nejpůsobivější je však fotografie, na níž byl tento jev zachycen. Pravděpodobnost, že by se krátký okamžik podařilo fotograficky zdokumentovat, je mizivá. Minulý pátek večer se to podařilo brazilskému fotografovi Fernandu Bragovi. Braga v tento okamžik doufal, jak informoval na Instagramu, kde svůj snímek zveřejnil:

„Nikdy se nevzdávejte. Mnoho, mnoho neúspěšných pokusů o zachycení blesku. Uběhlo mnoho dešťů a dní. Několikrát jsem ho viděl zblízka, ale nikdy se mi ho nepodařilo zachytit fotoaparátem. Miluji fotografování!“

Stavba 30 metrů vysoké sochy Krista Vykupitele začala v roce 1922. Byla financována z darů katolických věřících. V osmimetrovém podstavci se nachází kaple, kterou v roce 2006, v den 75. výročí jejího vztyčení, zasvětil Panně Marii z Aparecidy kardinál Eusebio Scheid, tehdejší arcibiskup Ria de Janeira. Již v roce 2004 byla oficiálně prohlášena za katolické poutní místo.

Večer 10. února, kdy se schylovalo k bouřce, stál Braga se svým fotoaparátem v bezpečné vzdálenosti a trpělivě čekal tři hodiny. Během toho pořídil 500 snímků, až měl tento „v plechovce“.
Pohled na Corcovado