Problémy s kacířem

(Řím) Skupina renomovaných katolických intelektuálů obviňuje papeže Františka z kacířství a své obvinění podrobně dokumentuje. Sporná je však otázka, jak naložit s heretickým papežem. Kanonické právo pro to neposkytuje jasnou právní cestu. Otázka, co dělat s heretickým papežem, byla v dějinách diskutována již několikrát, ale vyvolává řadu předběžných otázek, jejichž závazné objasnění se nezdá být snadné.

Tato nejistota do jisté míry vysvětluje nejistotu, kterou papež František vyvolává v církvi, a to i mezi vyšším klérem. To neznamená jeho stoupence, ale širokou masu biskupů, kteří se nacházejí někde mezi třemi posledními papeži, Janem Pavlem II, Benediktem XVI a Františkem. U těch ne zrovna malých částí církve, které se s Benediktem XVI. stále ještě ztotožňují – nebo možná ještě více nebo znovu – je umístění jasnější.

Německý papež, který před více než šesti lety oznámil a provedl svou rezignaci, je velkým svědkem pontifikátu, který po něm následoval a s nímž krize zachvátila nejvyšší církevní autoritu. Po filozofovi a teologovi se na papežském stolci objevil politik.

 Otázka zní: Je papež František heretik?

 Jedna z předběžných otázek k této otřesné základní otázce zní: Kdo v církvi může a má objasnit a určit, že František je heretik? V církvi neexistuje žádná instituce, která by byla za takový případ kanonicky odpovědná. Už to popisuje dilema, které se může stát tragédií, pokud se inkriminovaný papež ukáže jako nerozumný.

Podle záměru dvaceti katolických intelektuálů, kteří používají svá jména k obvinění z hereze, jde zatím o to, aby se v kardinálském kolegiu, episkopátu, kléru a mezi katolickými věřícími vytvořilo povědomí o dosud nemyslitelné skutečnosti, že se papež může stát heretikem. Dostatečná osvěta by pak mohla poukázat i na potřebné způsoby.

Prozatím je tedy jednodušší a méně trapné položit otázku jiné „instituci“.

Pokud se Googlu například v italštině, neformálním jazyce církve, zeptáte, zda je papež František kacíř, vyhledávač vám za pouhých 0,48 sekundy vrátí neuvěřitelných 2 040 000 výsledků. Tento vyhledávací dotaz není příliš relevantní, ale je děsivý a bezprecedentní.

Pokud na Googlu vyhledáme, vždy v angličtině, heslo „Pope Francis + heresies“, vyhledávač Larryho Page a Sergeje Brina nám jich za pouhých 0,45 s

Připomíná to stejně podivnou jako šokující epizodu, která se stala na začátku pontifikátu papeže Františka. Vraťme se krátce na přelom roku 2013/2014.

Argentinský papež se již tři čtvrtě roku ubytovává v penzionu Santa Marta, protože se mu nelíbí Apoštolský palác. Abychom zůstali u Googlu, kdybychom pomocí Google Translatoru přeložili Františkovo příjmení Bergoglio do dánštiny, dostali bychom slovo hævn, což znamená „pomsta“. Pokud jste chtěli přeložit Bergoglia z baskičtiny do jakéhokoli jiného jazyka pomocí překladače, výsledkem byl vždy „Antikrist“. V němčině dokonce „Der Antichrist“. 

Zde je malý výběr výsledků, které v té době Katholisches.info zkontroloval a uložil:

 Německy: Der Antichrist

Albánsky: Antikrishti

Bulharsky: антихрист

Dánsky: Antikrist

Anglicky: The Antichrist

Esperanto: le antikristo

Estonsky: Antichrist

Finsky: Antichrist

Francouzsky: l’Antéchrist

Galicijsky: O Anticristo

Řecky: αντίχριστος

Haitský: antikristyanismus a

Hausa: maƙiyin Kristi

Hebrejsky: אנטיכריסט

Indonésky: anticrystal

Irština: Antikrist

Islandsky: andkristur

Italsky: l’Anticristo

Katalánsky: l’Anticirst

Chorvatsky: Antikrist

Latinsky: Antichristus

Lotyšština: Antikrists

Litevsky: Antikristas

V nizozemštině: de Antichrist

Norsky: Antikrist

Polsky: Antychryst

Portugalsky: o Anticristo

Rumunsky: Antihristul

Rusky: антихрист

Švédsky: Antikrist

Slovensky: Antikrist

Slovinsky: Antichrist

Španělsky: El Antichristo

Suahili: Mpinga Kristo

Tagalog: Anglický název Antikristo

Čeština: Antikrist

turecky: deccal, şeytan, Hıristiyanlığın Düşmanı (Antikrist, Satan, nepřítel křesťanství)

Maďarsky: Az Antikrisztus

Velština: anghrist

Joruba: ti Dajjal

Zulu: Umphik’ukristu

Existují pouze dvě možnosti: buď Google sám naprogramoval data tímto způsobem, nebo se jedná o útok hackerů. Zdá se však pochybné, že by se internetová společnost jako Google nedokázala ochránit před útoky hackerů. Nabízí se otázka: jakou hru hraje Google s papežem Františlem