Kard.Zen: Když nás papež Benedikt opustil a odešel do nebe

Zde je seznam článků o ožehavé čínsko-vatikánské otázce.


 Papež Benedikt XVI. konečně dokončil svou pokornou službu „dělníka na vinici Páně“. Byla to mnohostranná služba: někdo podtrhne, že byl velkým teologem, někdo mu bude nadále říkat Boží rotvajler, pro mě byl velkým ochráncem pravdy. Je pravda, že jeho první encyklikou byla „ Deus caritas est “, ale později následovala „ Caritas in veritate“. Bránil pravdu proti diktatuře relativismu. Nebál se, že bude vypadat retrográdně tváří v tvář tolika lidem, kteří vyzdvihují pluralismus až do hořkého koncejakonevybíravou inkluzivitu. Řekl, že láska bez základu v pravdě se stává skořápkou, která může obsahovat cokolivěkdo řekl, že papež Benedikt měl po své rezignaci mlčet a nevytvářet v církvi zmatek. Zdá se mi, že to úplně naopak: právě proto, že je v církvi zmatek, musí emeritní papež, stejně jako každý biskup a kardinál, pokud mají dech a jasnou mysl, plnit svou povinnost jako nástupce apoštolů bránit zdravá tradice církve. Od kdy je slovo „konzervativní“ hřích? Bohužel věrnost Tradici lze brát jako „rigiditu“ nebo „zaostalost“. V zásadních okamžicích přijal tento příspěvek svého předchůdce i papež František, když hájil kněžský celibát římské církve ve sporu o návrh na vysvěcení „ viri probati “ [ zdezdezde a dodatečnězde ].

Jako člen čínské církve jsem papeži Benediktovi nesmírně vděčný za věci, které neudělal pro jiné církve. Nejprve dopis (29. června 2007), který byl mistrovským dílem rovnováhy mezi jasností katolické ekleziologické doktríny a pokorným chápáním občanské autority. Katolická ekleziologie, která není jeho osobní, ale kterou vykládá s nepřekonatelnou jasností a konkrétností. Bohužel dost opotřebovaný dopis: chyby (spíš i manipulace) v čínském překladu a tendenční citace proti zřejmému významu Listu.

Další mimořádnou věcí, kterou udělal pro církev v Číně, je ustavení mocné komise, která se bude starat o záležitosti církve v Číně; bohužel pod novým předsedou této Komise byla tajně nucena zmizet bez jediného slova uctivého rozloučení.

Papež Benedikt byl často nepochopený a někdy nenásledován; ale právě v těchto případech, které se zdají být neúspěchy, jsem mohl obdivovat velkou statečnost a velkorysost této osoby tváří v tvář neúspěchům (viděl jsem kardinála Meissnera plakat v těch dnech, kdy německý episkopát tvrdě kritizoval papeže Němce) . Papež Benedikt v Anděl Páně z 26. prosince 2006 vyzval věřící v Číně, aby vytrvali ve víře, i když se v tuto chvíli zdá, že vše selhalo.

Navzdory velkému úsilí se papeži Benediktovi nepodařilo zlepšit situaci církve v Číně. Nedokázal přijmout žádný kompromis. Stále jsem přesvědčen, že veškeré úsilí o zlepšení situace Církve v Číně bude muset být vynaloženo v souladu s dopisem z roku 2007. (Poznamenal jsem, že ani velký vykonavatel církevní Ostpolitik, kardinál Casaroli, nevěřil, že by mohl vždy uspět s diplomacií).

Když vzpomínáme na velkého pontifika, pamatujme, že ho nyní máme jako mocného přímluvce v nebi. Na její přímluvu se modleme, aby všichni, církev v Římě, církev v Číně a čínské úřady, byli Boží milostí pohnuti k tomu, aby přinesli opravdový pokoj pro církev a pro naši zemi. – Zdroj