Povznášející příběh, který nás nutí přemýšlet o dobru, které nedělá hluk, ve srovnání se zlem, které nás jakoby přemáhá.
„Panna Maria je moje nejkrásnější láska.“ Přečtěte si tuto větu a vaše mysl se okamžitě přenese k nějaké jeptišce v klášteře, případně k nějakému poustevníkovi, který daleko od světa našel pilíř své existence v mariánské zbožnosti. Ale ne: tato slova jsou nečekaně dvojznačná. Ano, především proto, že Gad Elmaleh, 51, je nejen dokonalý showman – herec, komik a režisér, jak ho popisuje Wikipedie – ale nebyl ani křesťan.
Za druhé ve skutečnosti třeba říci, jakmile tento marocký komik, naturalizovaný Kanaďan a ve Francii velmi oblíbený, řekl slova, která na úvod citoval, nezveřejnil je nikdo jiný než Le Figaro, a poukázal na to, jak on, Žid, konvertoval ke katolicismu. Ve skutečnosti Elmaleh řekl více známým francouzským novinám a zdůraznil své překvapení nad tím, jak je dnes na francouzské půdě vzácnost být katolíkem, ale přitom „velká většina“ katolíků „nežijí svou víru otevřeně“,lépe řečeno nežili
Ale vraťme se k obrácení herce, o kterém mluvíme, který, vždy jeho slova, se odehrála v setkání. Ale ne mystickáém, pozor, ale hmotném, v setkání s mariánskou sochou. „Nebyla to vize,“ řekl Elmaleh, „ale jen jednoduchá socha, ale já jsem při tomto setkání zkameněl. Začal jsem plakat a schovával jsem se ze strachu, že mě odhalí moje rodina, ze strachu z kleteb a pověr. Celé dětství jsem to tajil. Hluboká, ale tajná konverze, tedy konverze populárního herce.
Natolik, že tento showman to dnes nejen vypráví, ale dokonce oslavuje v novém filmu Reste un peu („Zasttav se trochu“). Nyní, aniž bychom chtěli chválit postavu Elmleha, hříšníka jako mnoho jiných – který byl druhem Charlotte Casiraghi, dcery Caroline di Monako, s níž měl také syna –, nelze objektivně nebýt šokován jeho svědectvím a konverzí. Což, vsadˇme se, je podobné jako u mnoha jiných konvertitů, kteří, pro rodinný původ, nebo ze studu, čekali nebo čekají dlouho, než se odhodlají tuto skutečnost svého obrácení zveřejnit.
– Zdroj