Duka kontra Marx

Duka kontra Marx

Čeští biskupové musí Benedikta XVI. chránit, protože němečtí biskupové toho zřejmě nejsou schopni nebo ochotni. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka v otevřeném dopise hájí Benedikta XVI. proti pomlouvačné kampani, která v Německu proti bývalé hlavě církve probíhá. Zároveň obviňuje kardinála Reinharda Marxe, současného arcibiskupa Mnichova a Freisingu, z „očerňování Benedikta XVI. a poškozování jeho pověsti“.

Interpelace z Prahy otřásla biskupskými paláci v Mnichově a Limburgu jako hrom. Kardinál Duka, primas český, přečetl svým německým spolubratřím v otevřeném dopise výtržnost. A co víc: sžíravě kritizuje jednoho z nejmocnějších biskupů v Evropě.

Odborný posudek, který „nespravedlivě očerňuje a poškozuje“ Benedikta XVI. nemá, pokud jde o tento bod, cenu papíru, na němž je vytištěn. Tento znalecký posudek „pravděpodobně stál statisíce eur“, říká kardinál Duka. Slova váží jako olovo: český kardinál bez obalu říká, že za vláčení Benedikta XVI. bahnem bylo zřejmě zaplaceno hodně peněz.

Kardinál Duka, který byl pronásledován komunisty, ví, jak řízené diskreditační kampaně fungují. Mnichovští právníci, kteří vypracovali znalecký posudek, jednali s Benediktem XVI. neférově, protože, jak kardinál naznačuje, zřejmě již měli v úmyslu bývalého papeže postavit na pranýř. Motivace zatím zůstává nejasná. Kardinál Duka se do ní nepouští. Chtějí snad právníci jen vyvolat laciný rozruch, udělat se důležitými? Jedno je podle Duky jisté: nebyly předloženy „žádné důkazy“, ale pouze „názor“.

Mezitím kanonický právník Stefan Mückl, který se podrobně zabýval obviněními vznesenými proti Benediktu XVI. v rámci pomlouvačné kampaně, dospěl k jasnému závěru: tehdejší kardinál Joseph Ratzinger, arcibiskup mnichovský a freisingský, „o trestných činech těchto kněží“ před více než 40 lety nevěděl, což je v rozporu s předpokladem v mnichovském znaleckém posudku.

Konkrétně se jedná o čtyři případy. Znalecký posudek se pohoršuje nad tím, že arcibiskup v té době o případech věděl, ale nic proti nim nepodnikl. „To však není pravda. Nevěděl, co tito kněží dělali,“ řekl Mückl po prostudování spisů.

Msgr. Bätzing, limburský biskup a předseda Německé biskupské konference, hraje v této záležitosti nejasnou roli. V každém případě neudělal nic na obranu pověsti Benedikta XVI. Naopak: po zveřejnění pochybných obvinění mnichovské zprávy se ochotně přidal ke sboru Benediktových kritiků. Kardinál Duka Bätzinga jmenovitě nezmiňuje, přesto se s ním hlava německých biskupů také pere.

Daleko závažnější je obvinění, které kardinál Duka vznáší vůči kardinálu Marxovi. Marx, bývalý předseda Německé biskupské konference a zástupce Evropy v Radě kardinálů, která radí papeži Františkovi v otázkách řízení univerzální církve, se provinil „hanobením“, hanobením svého předchůdce ve funkci mnichovského a freisingského arcibiskupa a později papeže Benedikta XVI.

Kardinál Marx, který již dvakrát nabídl papeži Františkovi svou rezignaci, byť pouze pro forma, v souvislosti s případy sexuálního zneužívání ze strany duchovních, čelí ostudě. Obvinění kardinála Duky má velkou váhu: pražský arcibiskup tvrdí, že kardinál Marx hazardoval se svou důvěryhodností.

Je skutečně načase, aby Marx odstoupil.

Text: Giuseppe Nardi