Bergogliův návrat

Řím) Papež František se včera poprvé vrátil na Piazza di Spagna, aby společně s Římany uctil Pannu Marii. V letech 2020 a 2021 zrušil tradiční poklonu Panně Marii, aby ji nakonec přece jen uskutečnil polotajně, i když s vyloučením lidu.

Důvodem pro přerušení tradice byla „situace v Koruně“, která nedovoluje žádné shromažďování lidí.

Kritika byla značná, protože hold 8. prosince je jedním z mála okamžiků v roce, kdy se papež spojí s věřícím lidem Říma, jehož je biskupem. Server Katholisches.info informoval 9. prosince 2020 o bizarní podívané, kterou nabídl den předtím:

„František se spěšně nechal odvézt před mariánský sloup, objevil se tam s maskou na tváři, ačkoli se ho nikdo neúčastnil, a neřekl ani slovo, položil tam květiny a zase spěchal pryč. Žádná modlitba, žádné spojení s věřícím lidem. Tota pulchra es Maria, jedna z nejstarších mariánských modliteb v křesťanství, se nemodlila ani nezpívala.“

Ze tří okamžiků církevního roku, v nichž se tradičně zvláště projevovalo papežovo spojení s věřícím lidem Říma, nezůstal po deseti letech Františkova pontifikátu žádný.

Liturgii na Zelený čtvrtek, kterou papež tradičně neslaví v bazilice svatého Petra, ale ve svém biskupském kostele San Giovanni in Laterano, František okamžitě zastínil. Za deset let svého pontifikátu neslavil Zelený čtvrtek ve své diecézi ani jednou a veřejně už vůbec ne.

Systematicky rušil římské procesí Božího těla, nejdůležitější veřejné vyznání tolik nepřátelské eucharistie, které se vždy konalo za velké účasti lidu, a nakonec je zrušil úplně.

Nakonec byla pod záminkou Corony zrušena i pocta Panně Marii na Piazza di Spagna.

Včera se alespoň vrátila úcta k Panně Marii.

Text: Giuseppe Nardi